Znaczki Turystyczne

Turyści lubią się bawić, lubią się też chwalić swoimi podróżami. Jedną z form kolekcjonerstwa turystycznego są Znaczki Turystyczne.

Zaczęło się…

Historia Znaczków Turystycznych zaczęła się w 1998 roku w Czechach. Miały one promować turystyczne miejscowości, atrakcje, szlaki, ale i stanowić swoistą zabawę dla turystów – kolekcjonerów. Idea szybko rozprzestrzeniła się na kolejne kraje. Obecnie istnieje ponad 6 tysięcy miejsc, które mają swoje drewniane plakietki. Zaczki Turystyczne dostępne są w następujących państwach: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Chorwacja, USA oraz w Polsce.

Gra kolekcjonerska

Aby wziąć w niej udział w grze kolekcjonerskiej, należy zebrać dziesięć znaczków opatrzonych kolejnymi dostępnymi numerami (w ramach jednego państwa) i wysłać kupony ze znaczków z formularzem do centrum Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Nagrodą są unikalne znaczki dostępne tylko jako nagroda w grze.

W Czechach, na Słowacji i w Polsce kolekcjonerzy mają szansę uzyskać odznaki za swoje osiągnięcia. Odznaki brązowego (za zebranie 50-99 znaczków), srebrnego (za zebranie100-149 znaczków) i złotego (za zebranie 150 i więcej znaczków) kolekcjonera Znaczków Turystycznych. Uroczyste wręczanie odznak odbywa się raz w roku, w październiku podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT.

Kolekcjonerzy przechowują swoje znaczki na ścianach w domu, w specjalnych albumach lub tubach.

Nasze znaczki

W naszej okolicy Znaczki Turystyczne dostępne są w czterech miejscowościach.

Kazimierz Dolny ma dwa Znaczki Turystyczne: z basztą i kościołem parafialnym – Farą. Można je zakupić w biurze PTTK wejście od ul. Browarnej. Puławy mają aż pięć znaczków. Widnieją na nich: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Muzeum Oświatowe oraz mające swoją premierę dzisiaj znaczki z Pałacem Czartoryskich oraz Szlakiem Pieszym im. Ryszarda Bałabucha z Puław do Parchatki, na tamtejszą Górę Trzech Krzyży. Puławskie znaczki nabyć można w Centrum Informacji Turystycznej przy Alei Królewskiej 4. Własnym znaczkiem może poszczycić się Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Znaczek zakupić można w siedzibie muzeum, w Wieży Ariańskiej, Wojciechów 9. Swój znaczek ma także Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa w Karczmiskach. Można go zakupić na stacji kolejki.

Jeśli chcecie Państwo zacząć swoją kolekcjonerską przygodę, zachęcamy do odwiedzenia polskiej strony Znaczków Turystycznych.

Czytaj także: Mamy złoto!>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *