Żmijowiska v.s. przyroda

Grodzisko Żmijowiska zmaga się z żywiołem. Efekt tej walki w tej chwili jest taki, że Muzeum Nadwiślańskie odradza wizyty na terenie grodziska.

Grodzisko Żmijowiska zmaga się z żywiołem. Efekt tej walki w tej chwili jest taki, że Muzeum Nadwiślańskie odradza wizyty na terenie grodziska.

Muzeum Nadwiślańskie, oprócz oddziałów pod dachem, ma też oddział na wolnym powietrzu – Grodzisko Żmijowiska. Klimatyczny, przenoszący nas w przeszłość oddział archeologiczny położony jest nad Chodelką, w miejscu dawnej osady słowiańskiej. Rzeka dawała osadzie bezpieczeństwo, ale także groziła zalewami w okresach deszczowych.

Kapryśna wakacyjna pogoda dała się Lubelszczyźnie we znaki, pokazała, że potrafi być nieprzewidywalna i groźna. 24 czerwca bieżącego roku nawałnica przetoczyła się przez okolice Kazimierza Dolnego uszkadzając domy, drzewa a także sieci energetyczne. Nie ominęła i Żmijowisk: przewróciła płot, tablice informacyjne, rzeźby, uszkodziła dachy i wiatę.

Przez całe niemal wakacje wody gruntowe, a w ostatnich tygodniach ulewne deszcze zalewały teren grodziska. Nie można było naprawić szkód, a wejście na teren Żmijowsk okazało się trudne.

Muzeum Nadwiślańskie prosi o odłożenie wizyt w grodzisku ze względu na bezpieczeństwo. Odwołać musiało także coroczną imprezę, jaką jest Babie Lato na Grodzisku Żmijowiska. Fantastyczną imprezę uniemożliwiła w tym roku przyroda.

Trzymamy kciuki, aby był to już koniec problemów muzealników i byśmy mogli zobaczyć chociaż koniec babiego lata na Żmijowiskach.

Informacje muzeum i zdjęcia znajdą Państwo na stronie Muzeum Nadwiślańskiego>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *