Zmiana czasu i „Godzina dla ziemi”

W najbliższy weekend zmieniamy czas na letni. W nocy z 25 na 26 marca przestawimy zegarki z 2:00 na 3:00, Zmiany czasu mają dostosować czas aktywiści ludzi do światła dziennego. Pomysł ten poddał w końcu XVIII wieku Benjamin Franklin. Idea powróciła w Anglii na początku XX wieku. W życie wprowadzili ją Niemcy po I wojnie światowej.

A w Polsce?

Pierwsza zmiana czasu w Polsce nastąpiła w 1919 roku i był to jedyny rok ze zmianą czasu do okresu II wojny światowej. W czasie okupacji zmianę czasu wprowadzili Niemcy. Po wojnie czas zmieniano w niektórych okresach: 1945 do 1949, od 1957 do 1964 i na stałe od 1977.

Inne były daty zmian czasu. Do 1995 zmiana czasu na letni następowała w ostatnią niedzielę marca, jak obecnie, ale czas zimowy nastawał w ostatnią niedzielę września. Choć były i odstępstwa od tej reguły.

Od kilku lat mówi się tym, by zrezygnować ze zmian czasu. W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę dotyczącą czasu letniego i 85 % respondentów opowiedziało się za rezygnacją ze zmian czasu. W ankiecie najmocniej za brakiem zmian opowiedzieli się Polacy i Finowie. Aż 95 % obywateli tych krajów nie chce zmian czasu.

Zatwierdzono plan ujednolicenia czasu letniego i zimowego, który miał być wprowadzony do roku 2021. Jak do tej pory plan nie został wprowadzony w życie.

Dlaczego zmieniamy czas?

Czas letni miał zoptymalizować wykorzystanie dziennego światła – dostępnego standardowo między 6:00 a 19:00. Według czasu zimowego byłoby to między 5:00 a 20:00. Mówiono, że zmiana czasu wpływa pozytywnie na zużycie prądu czy wypadki samochodowe.

Czy jest to prawda? Oszczędności energii są znikome, większość wypadków ma miejsce nie w nocy a przy dobrej widoczności. Coraz więcej osób natomiast skarży się na negatywne sutki zmian czasu dla ich orgazmu. Trudności w dostosowaniu się do zmienionego czasu trwają długo, powodując dyskomfort i złe samopoczucie.

Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi to akcja organizacji WWF (World Wide Fund for Nature) organizowana w ostatnią sobotę marca. Akcja ma zwrócić naszą uwagę na skalę wykorzystywania zasobów ziemi i ich wpływ na zmianę klimatu oraz bogactwa przyrodniczego naszej planety. Polega na zgaszeniu światła w miastach i domach na godzinę.

Akcja zaczęła się w 2007 roku w Sydney, w Australii. Od tej pory coraz więcej państw i miast bierze w niej udział.

Dziś o 20:30 zgasną światła w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Poznaniu, Krakowie i wielu innych miastach na całym świecie. Wygaszony zostanie warszawski Pałac Kultury i sejm, paryska wieża Eiffla, Koloseum w Rzymie, Piramidy w Gizie i Empire State Building w Nowym Jorku. Zachęcamy, aby i Państwo na godzinę zgasili światła w swoich domach.

W tym roku WWF pod hasłem „Razem dla planety” przypomina o utracie bioróżnorodności naszej planety. Oprócz zgaszenia światła zachęcamy do podpisania petycji.

Jak spędzić Godzinę dla planety? Może być to kolacja przy świecach, rodzina gra w kalambury czy pluszówki. Można udać się na spacer przy świetle lampek czy latarek. Zachęcamy do obserwacji gwiazd. Można też … porozmawiać.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *