Wybory parlamentarne’23 w Kazimierzu

Trwają wybory do Sejmu i Senatu. Komisje obwodowe zamkną drzwi dla wyborców o godzinie 21:00. Jak głosuje Kazimierz?

Mieszkańcy gminy Kazimierz Dolny jak zwykle głosują w 5 obwodowych komisjach wyborczych. Wszystkie z nich ulokowane są w obecnych bądź byłych budynkach szkolnych. W samym Kazimierzu głosowanie trwa w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza oraz Gminnym Zespole Szkół. Bochotnica, Rzeczyca głosują w swoich szkołach podstawowych, a Parchatka w budynku dawnej szkoły – dziś świetlicy społecznej. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 9 wieczorem.

Frekwencja w południe

Frekwencja w Polsce do godziny 12:00 wyniosła 22,59%, o cztery punty procentowe więcej niż w wyborach z 2019r. W gminie Kazimierz frekwencja wyniosła 23,84%. Jak to wyglądało w poszczególnych komisjach?

Najwyższa frekwencja była w komisji w Koszczycu, gdzie zwykle oprócz mieszkańców głosują osoby z zewnątrz na podstawie zaświadczeń – wynosiła w południe 30,36%. Najmniej osób przyszło do lokalu wyborczego w Rzeczycy 11,19%. W Parchatce zagłosowało 24,23% uprawnionych do głosowania. W Bochotnicy 23,98%. W Gminnym Zespole Szkół 22,12%.

Dlaczego głosują kazimierzacy?

-Wybory to święto demokracji. To obowiązek i przywilej, z którego nieczęsto mogliśmy korzystać, a i kto wie, czy zawsze będziemy mogli. W tym dniu nie jest najważniejszy Poseł czy nawet Prezydent. To Ty jesteś najważniejszy, bo od Ciebie zależy, kto będzie rządził w przyszłości. Kto zostaje w domu, ten oddaje swój wielki przywilej innym, którzy za niego decydują. Każdy głos jest ważny. Pracowałem wiele razy w komisjach wyborczych, zdarzało się nie raz, że o wyborze decydował tylko jeden głos przewagi. Dlatego idź na wybory, „Nie spij bo ciebie przegłosują” – mówi Marcin Pisula, nauczyciel historii i radny Rady Powiatu, który swój głos oddał w komisji nr 1.

Ile osób już posłuchało tego głosu? Do 17:00 frekwencja w kraju wynosiła 57,54%. W Kazimierzu była niższa prawie o 2 procent. Najliczniej kazimierzacy głosowali w komisji nr1 w Koszczycu (60,52%). Najmniejsze zainteresowanie wyborami było w Rzeczycy (43,10%). W Parchatce 59,45%, w Gminnym Zespole Szkół 57,09, w Bochotnicy 51,38%.

Wyniki wyborów poznamy 17 października. Dziś wieczorem jednak po zamknięciu lokali wyborczych poznamy pierwsze sondażowe wyniki exit poll. Są one obarczone błędem statystycznym sięgającym dwóch punktów procentowych. Kilka godzin później jeszcze tej nocy poznamy wyniki late poll. Opracowywane są one na podstawie oficjalnych danych z losowo wybranych obwodowych komisji wyborczych. Tu błąd wynosi jedynie około jednego punktu procentowego.

W jakiej Polsce kazimierzacy obudzą się w poniedziałek?

-Chciałabym po wyborach Polski normalnej i serdecznej, bez złośliwości i nienawiści – mówi jedna z wyborczyń głosująca w komisji nr 2. – Mam nadzieję, że w poniedziałek w takiej Polsce się obudzę.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *