Na początku listopada jak zwykle polskie cmentarze zapłoną milionami świateł. Jednak nie wszędzie. Nekropolie dawnych polskich wiosek na Ukrainie czekają na pamięć. Na odebranie ich przyrodzie. Na światło.
Wolontariusze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy od lat jeżdżą na Ukrainę. Także jesienią, by porządkować polskie groby. Cywilne i wojskowe. Z czasów drugiej wojny światowej. I te wcześniejsze – poświęcone bohaterom starć z bolszewikami 1919 – 1920.
-Nadchodzą dni, w których będziemy wspominać naszych zmarłych bliskich, ale są takie groby i cmentarze, o których nikt nie pamięta lub nie może odwiedzić. Kresowe cmentarze to nasze dziedzictwo i każdy z nas może przyczynić się do tego, że będzie naprawiona nagrobna tablica, a zmurszały, drewniany krzyż zastąpi nowy – mówi Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Wołyńskie Światełko Pamięci’24
W tym roku wolontariusze z WRM-u w ramach akcji Wołyńskie Światełko Pamięci’24 posprzątają polski cmentarz w Siwkach na tzw. Zasłuczu oraz mogiłę w okolicach Niemilii, gdzie spoczywają ciała 130 Polaków zamordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię.
Uporządkują również polski cmentarz w Moczulance na Polesiu Wołyńskim. W tej miejscowości w 1943r. schroniły się polskie rodziny ocalałe z rzezi wołyńskiej z innych wsi pacyfikowanych przez oddziały UPA. 16 listopada 1943r. doszło tu do regularnej bitwy między oddziałami UPA, które zaatakowały wieś, a polską samoobroną wspieranej przez AK. Na szczęście atak udało się odeprzeć. Dziś nie ma tu już Polaków. W 1945r. zostali wysiedleni do Polski. Nie ma więc komu dbać o polskie groby. Wolontariusze naprawią także uszkodzone kamienne tablice pamięci pochowanych tam Polaków.
Pomóc może każdy
W tegorocznej akcji Wołyńskie Światełko Pamięci pod koniec października uczestniczyć będzie bezpośrednio 8 wolontariuszy. Zawiozą na Ukrainę około stu zniczy i biało – czerwonych szarf. Chcieliby wziąć ze sobą także agregat prądotwórczy o mocy 2000W, bo prace kamieniarskie prowadzone będą z dala od źródeł energii. Po zakończeniu prac przekazany by on został jednej z parafii na Ukrainie.
– Przed nami około 1300 km. Koszt takiej akcji wynosi kilka tysięcy złotych, więc każda pomoc finansowa bardzo się przyda – mówi Henryk Kozak.
Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w Wołyńskim Światełku Pamięci, mogą to zrobić przekazując wpłaty na konto Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy z dopiskiem „Wołyńskie Światełko Pamięci 2024”. Numer konta 31 8741 0004 0030 2146 2000 0010
Czytaj także:
Wołyńskie światełko pamięci>>>
Wolontariusz Roku Powiatu Puławskiego>>>