Wąskotorówka szykuje się do sezonu

Na torach Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej teraz cicho. Pociągi odpoczywają przed sezonem. Jedne przechodzą kurację, a inne niewielki lifting. Trwają też prace na torowisku.

Prace na torowisku

Trwają prace na torowisku Nadwiślańskiej Kolejki Waskotorowej.

-Cały czas trwają prace przy odcinku do Wymysłowa i na szlakach, po których jeździmy – czytamy na profilu Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej na Facebooku.

To oznacza, że trwa realizacja planów połączenia stacji Karczmiska ze stacją Nałęczów. Czy za dwa lata pojedziemy już kolejką do Wąwolnicy?

-Aktualnie jesteśmy w trakcie remontu do Wymysłowa. Jak skończymy, to rozpoczniemy kolejny etap – remont odcinka Wymysłów – Niezabitów, więc na Wąwolnicę trzeba trochę zaczekać. Trzeba tu podkreślić, że bardzo istotne jest także dla nas wsparcie Polskich Kolei Państwowych, które mocno nas wsparły i wspierają dzięki podarowanym materiałom torowym. Bez nich nie bylibyśmy w stanie kontynuować napraw naszych szlaków – czytamy dalej na Facebooku Nadwiślańskiej Kolejki Waskotorowej.

W przygotowaniu jest także projekt na remont 2 mostów na Pustelni oraz wiaduktu w Zajączkowie a także drewnianego mostu z 1949r. na Mareczkach.

Marzenia o trasie do Wilkowa

Miłośnikom Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej marzy się remont torowiska na trasie do Wilkowa.

-A tory do Wilkowa rdzewieją, choć miejsce urokliwe… – pisze jeden z internautów. – Są jablka, cydry, chmiele… Okolica cieszy się nazwą „Owocowy szlak”. Żal nie wykorzystać tego potencjału.  

Rzeczywiście ta trasa ma potencjał. Znajdują się na niej nie tylko wspomniane sady czy chmielniki, ale i neoklasycystyczna kaplica w Polanówce oraz wczesnosłowiańskie grodzisko Żmijowiska, które warto by odwiedzić przy okazji przejażdżki kolejką. Żeby jednak mogła tam ona kursować na nowo, potrzebny jest naprawdę generalny remont trasy.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Mapka torów
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Mapka torów

-Niestety na odcinku od Polanówki aż do Chodelki jest brak torowiska, czyli na odcinku około 3 kilometrów wszystko rozkradzione… – pisze prowadzący profil Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej na Facebooku. – Teren, na którym było torowisko, został miejscami dosłownie zaorany przez tych, którzy ukradli szyny i podkłady betonowe.

Okazuje się, że stosunkowo dobry stan torowiska na odcinku Karczmiska – Nałęczów to zasługa grupy wolontariuszy, którzy monitorują ten szlak, dzięki czemu jest on w 99 procentach kompletny i odkrzaczony. Dzięki temu łatwiej go teraz wyremontować i oddać do użytku. Chociaż i tak nie nastąpi to szybko.

Lola przejdzie remont w Karczmiskach

W hali Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej pojawiła się gościnnie nowa lokomotywa. To model WLs 180 nr. 7220, który do Karczmisk trafił aż z Krośnic na Dolnym Śląsku. Tam ciuchcia ciągnęła wagoniki z turystami po parku. Wcześniej przez lata była lokomotywą kopalnianą w Kopalni Węgla Kamiennego „Kazimierz – Juliusz” w Sosnowcu. Pieszczotliwie nazywano ją „Lola”.

Takie spalinowozy jeździły też po tutejszych szlakach. Jednak „Lola” nie trafi na podkazimierskie tory, co najwyżej na jazdy próbne. W Karczmiskach na hali naprawczej Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej przejdzie jedynie remont i wróci na trzykilometrową trasę w krośnickim parku.

-Będziemy mieli okazję zdobyć nowe doświadczenie przy lokomotywie tego typu – pisze Kamil Deny, kierownik Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej.

Nam pozostaje oczekiwanie na kolejny specjalny przejazd Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej przed sezonem. Będzie to najprawdopodobniej 6 kwietnia. Polecamy!

Czytaj także:
Kolejką do Nałęczowa>>>
Rowerem po torach>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *