Warszawo, Kazimierz pamięta!

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Kazimierz oddał hołd bohaterom.

Od blisko dziesięciu lat Kazimierz o godzinie 17.00 staje na baczność. Rozlega się dźwięk strażackiej syreny. Cichnie festiwalowy gwar na rynku. Szurają odsuwane fotele w rynkowych kawiarniach, stuka szkło odstawianych szklanek. Miasteczko na tę chwilę – słynną warszawską Godzinę W – zamiera.

Nie inaczej było i dziś. Podobnie jak 79 lat temu w Warszawie, gdy rozpoczynało się powstanie, padał deszcz. Podobnie jak dziś w Kazimierzu. Stąd i ludzi na rynku nie było wiele. Chociaż punktualnie o 17.00 studnię otoczył spory wianuszek. Były śpiewane wspólnie pieśni powstańcze i oddanie hołdu Bohaterom Warszawy.

-Powstanie Warszawskie to symbol ofiarności młodzieży tamtych lat. Młodzi ginęli nie tylko w powstaniu warszawskim. Ginęli w obozach koncentracyjnych. Ginęli podczas egzekucjach ulicznych, podczas łapanek. Ginęli po zakończeniu II wojny światowej mordowani przez Sowietów czy Służbę Bezpieczeństwa. Młode pokolenie wykrwawiło się. Powstanie Warszawskie jest symbolem tamtych czasów, którym my zawdzięczamy wolną Polskę – powiedział burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.

Wśród uczestników upamiętnienia nie zabrakło młodzieży szkolnej, także młodych strażaków ochotników.

-Nie wdajemy się w spory historyczne, czy było warto, czy nie warto. To byli wielcy bohaterowie. Oni pragnęli wolności. Chcieli Polski wolnej od okupanta, wolnej od faszyzmu. Chcieli mieć taką Polskę, jaką sobie wymarzyli – mówił organizator upamiętnienia Marcin Pisula.

Wolność nie jest dana raz na zawsze – powiedział papież Jan Paweł II. – Nie jest dana, ale zadana. Jednym z najbliższych takich zadań będzie udział w wyborach parlamentarnych, a potem w samorządowych. Mamy szczęście, że naszą troskę o wolność możemy wyrażać za pomocą długopisu i kartki, a nie tak, jak 79. lat temu w Warszawie. Wtedy także padał deszcz…

Materiał wideo>>>

Czytaj także:

Upamiętniono Godzinę W>>>
Stolico, pamiętamy!>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *