W oczekiwaniu na festiwal

My już przebieramy nóżkami w oczekiwaniu na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Bacznie śledzimy program festiwalowy, czytamy recenzje filmów.

W oczekiwaniu na festiwal można siegnąć tez do filmów i seriali, które w Miasteczku powstały. A jest ich sporo. Pierwszy film nakręcono w Kazimierzu już w 1926 roku.

Czekając na projekcje i spotkania festiwalowe można też udać się na wycieczkę tropami bohaterów serialu „Podróż za jeden uśmiech”. Trasa spaceru Kazimierz za jeden uśmiech.

Lektura

W oczekiwaniu na festiwal, oddać się można także lekturze. Szczególnie takiej, która przywodzi wątki filmowe.

W książce „Sekrety Kazimierza Dolnego” Hanny Pawłowskiej tematyki filmowej nie brakuje. Opisana została historia miłosna Eugeniusza Bodo i pięknej Tahitanki Reni. Tu kręcony sceny do filmu „Czarna Perła”, w którym aktorzy wystąpili.

Równie smagła co Reni bywała Teresa Roszkowska. No dobrze, była smagła po opalaniu się na kazimierskich plażach. Ta malarka i scenografka wystąpiła w pierwszym filmie nakręconym w Miasteczku. Zagrała w amatorskim projekcje profesora Pruszkowskiego „Szczęśliwy wisielec, czyli Kalifornia w Polsce”.

Przeczytacie też Państwo o Marku Hłasce. Rok 2024 jest rokiem Marka Hłaski. Na festiwalu w ramach Pokazu Specjalnego MAREK HŁASKO 90-TA ROCZNICA URODZIN obejrzymy „Ósmy dzień tygodnia”. Film według prozy pisarza kręcony był w Kazimierzu. W tle rozgrywał się dramat porzuconej Agnieszki Osieckiej i romans Hłaski, z grającą główną rolę w filmie Sonją Ziemann.

Z książki dowiecie się Państwo także, czy pan Samochodzik urodził się w Kazimierzu i jak wspomina Miasteczko Duduś z „Podróży za jeden uśmiech”. Jest też rozdział o Danielu Olbrychskim.

Spotkanie z autorką

W najbliższą sobotę, 27 lipca, autorkę książki, Hannę Pawłowską, będzie można spotkać w Kazimierzu Dolnym. Będzie podpisywała swoje książki w podcieniach przed Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 15) od godziny 10:00 do wyczerpania zapasu książek.

Lekturę można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu, biurze PTTK i siedzibie Muzeum Nadwiślańskiego w Rynku, czy w księgarniach internetowych.

Czytaj także:
Sekrety Kazimierza D.>>>
Premiera książki Sekrety Kazimierza Dolnego>>>
Sekrety Kazimierza Dolnego – patronat medialny>>>
Brzemienna Maria i jej braciszkowie>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *