Tour de Kazimierz Dolny

-Do najszybszych ten tur nie należy, ten tur jest wręcz bardzo powolny, ale każdy chce w nim pościgać się Tur de Kazimierz Dolny! - śpiewały Dziady Kazimierskie. I wyśpiewały! 30 lipca przez Kazimierz Dolny przebiegać będzie trasa jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce.

79. edycja Tour de Pologne startuje pod hasłem „Wyścig dla pokoju”. Liczy 1200km łącznie w 7 etapach. Pierwszy z nich startuje w Kielcach. Na jego trasie do zdobycia jest 6 premii. 2 z nich – premia specjalna Kazimierz Dolny i górska Wylągi – zorganizowano na terenie gminy Kazimierz Dolny.

– To największa impreza kolarska w Polsce o ugruntowanej pozycji w kolarstwie zawodowym w Europie na świecie oglądana w wielu krajach, więc Kazimierz Dolny przy tej okazji będzie wyeksponowany nie tylko w Polsce, ale i w Europie. I to nas cieszy – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski. – Cieszy nas to, że Kazimierz Dolny będzie widoczny szerzej niż dotychczas. Robimy wszystko, żeby nasze miasto wyróżniało się na trasie tego etapu.

Trasa Tour de Pologne w Kazimierzu

Dokładny przebieg trasy odcinka kazimierskiego: Dąbrówka (droga powiatowa nr. 2528L od miejscowości Dobre),  ul. Czerniawy (droga powiatowa nr. 2529L), ul. Nadrzeczna (droga powiatowa nr. 2529L), ul. Rynek (droga gminna nr. 107827L), ul. Lubelska (droga gminna nr. 112992L ), ul. Kwaskowa Góra (droga powiatowa nr. 2546L), Wylągi (droga powiatowa nr. 2546L), Skowieszynek (droga wojewódzka nr. 824), Rzeczyca Kolonia ( droga powiatowa nr.2547L – w kierunku Niezabitowa).

Utrudnienia w ruchu

Trasa ta na czas przejazdu peletonu zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Wjazd na teren Dąbrówki od strony Dobrego organizator przewiduje ok. godz. 15:00. Planowany całkowity czas zamknięcia tej trasy zawiera się w godzinach od 15:00 do 16:00. W trakcie wyścigu i zamknięcia tras poszczególnych jego etapów zalecamy objazdy – czytamy na stronie Urzędu Miasta. – Ze względu na przejazd wyścigu oraz usytuowanie premii specjalnej na ul. Lubelskiej w Kazimierzu Dolnym z parkingu znajdującego się przy tej ulicy dnia 30 lipca 2022 r. muszą zostać usunięte wszystkie samochody.

Trudności w korzystaniu z ulicy Lubelskiej pojawią się już w czwartek.

-Ze względu na konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac związanych z zabezpieczeniem trasy oraz premią specjalną już od czwartku ulica Lubelska będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Prosimy mieszkańców, parkujących tam swoje auta, o zabranie pojazdów. W tym czasie udostępniony będzie dla nich nieodpłatnie parking „zielony” przy ul. Kwaskowa Góra. Każdy pozostawiony pojazd na trasie przejazdu zagraża bezpieczeństwu kolarzy, dlatego wszystkie samochody, które nie będą w tym czasie usunięte, zostaną w sobotę odholowane – informuje burmistrz Artur Pomianowski na stronie Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Apelujemy do kierowców o taką organizację wyjazdów, aby przez miejsca wyznaczone do wyścigu przejeżdżać przed lub po planowanym czasie zamknięcia drogi. Apelujemy również o zachowanie ostrożności, rozsądku i stosowanie się do poleceń policjantów i innych osób wyznaczonych do zabezpieczenia wyścigu. Liczę na Państwa współpracę i wyrozumiałość.

Sportowych emocji nie zabraknie

Dziady Kazimierskie w piosence „Tur de Kazimierz Dolny” śpiewają „Do najszybszych ten tur nie należy, ten tur jest wręcz bardzo powolny, ale każdy chce w nim pościgać się Tur de Kazimierz Dolny!” Utwór adresowany do miłośników Kazimierza Dolnego okazał poniekąd proroczy. To przez Kazimierz prowadzi trasa 79. edycji Tour de Pologne. Mamy nadzieję, że „ten tur” będzie jednak należał do najszybszych. Sportowych emocji nie zabraknie. Podobnie jak nie zabraknie tych, którzy chcieliby przeżyć je osobiście na trasie jako kibice, a potem – także osobiście – sprawdzić, czy piękno Kazimierza jest prawdziwe. Czy kazimierskie wąwozy lessowe są zielone i głębokie, a zabytki w rynku – renesansowe i urokliwe – tak jak na obrazku.

Czytaj także: Rowerem wokół Kazimierza: Skarpa Dobrska>>>

Czytaj także: Karczmiska. Rowerem po torach>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *