Szpital w Cholewiance

Z początkiem czerwca rozpocznie się przebudowa jednego z domów na Cholewiance. Jakiś czas temu mieścił się tu młodzieżowy ośrodek „Powrót z U”. Teraz powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie.

Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie z siedzibą w Cholewiance pomieści Oddział Dzienny dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się tam 30 miejsc, także dla małych dzieci. W Centrum będzie również Poradnia Zdrowia Psychologicznego dla dzieci i młodzieży, Poradnia Psychologiczna oraz hostel. Inwestycja powstaje ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Generalny remont i przebudowa

Środki unijne pozwolą na generalny remont i przebudowę domu w Cholewiance na potrzeby Centrum.

-Projektowany budynek będzie trzykondygnacyjny (niższy parter, wyższy parter oraz piętro). W dobudowanej części obiektu zlokalizowana będzie klatka schodową z windą osobową, z dwoma wejściami od południa. Jedno będzie z poziomu terenu, prowadzące na półpiętro, drugie prowadzące na wyższy parter. Na niskim parterze znajdzie się hol, nowo projektowana jadalnia, zmywalnia naczyń oraz zaplecze kuchenne. Będą tam wydawane posiłki dla pacjentów Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży – mówi dr Anna Kot, kierownik projektu. – Część istniejąca na niskim parterze poddana zostanie przebudowie i zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń. W wyniku tego powstały pomieszczenia higieniczno – sanitarne, szatnie i pomieszczenia techniczne. Istniejąca klatka schodowa zostanie zlikwidowana. Na poziomie wysokiego parteru znajdzie się recepcja oraz cztery gabinety przyjęć. Część istniejąca na wysokim parterze poddana zostanie przebudowie i zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń. W wyniku tego powstaną pomieszczenia higieniczno – sanitarne, gabinet lekarski i psychologa, pokoje terapii oraz pokój zespołu pierwszego kontaktu. Istniejącą klatkę schodową zlikwidowano. Na I piętrze zaprojektowano 4 pokoje hostelowe z indywidualnymi łazienkami, punkt pielęgniarski i hol. Część istniejącą na wysokim parterze poddano przebudowie i zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń. W wyniku tego powstały pomieszczenia higieniczno – sanitarne, gabinet diagnostyczny, psychologa, pokoje terapii oraz pokój lekarski. Istniejącą klatkę schodową zlikwidowano. Zaprojektowano likwidację całości poddasza.

Zwiększy się powierzchnia użytkowa budynku

W wyniku przebudowy powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się prawie dwa razy.

-W ramach zadania planuje się również przebudowę, rozbudowę, nadbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku na potrzeby warsztatów terapii zajęciowej – mówi dr Kot. – Zadanie zostanie zrealizowane w drugim, mniejszym budynku znajdującym się w sąsiedztwie budynku głównego. Projektowany budynek będzie jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony. Rozbudowa obejmuje budowę zadaszonego tarasu, który będzie wykorzystywany w miesiącach letnich jako miejsce terapii (arteterapia) oraz wypoczynku pacjentów oddziału dziennego.

Przebudowa – jak informuje dr Kot – powinna zakończyć się w grudniu 2025r.

Podobne centra powstaną jeszcze w 4 miejscach

Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży funkcjonować będzie docelowo nie tylko w Cholewiance. Podobne centra powstaną w jeszcze czterech miejscowościach na Lubelszczyźnie: przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (który kieruje całym projektem), a także w Chełmie, Radecznicy (pow. zamojski) i Suchowoli (pow. radzyński).

– Realizacja tych przedsięwzięć przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej, psychiatrycznej i leczenia uzależnień dzieci i młodzieży w naszym regionie. Ochrona zdrowia psychicznego jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego rozwoju i dorastania, a także funkcjonowania wśród rówieśników – powiedział podczas konferencji inaugurującej projekty strategiczne w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Realizacja projektu zakończy się w czerwcu 2026 r.

Łączna wartość zadania to blisko 62 mln zł, z czego z funduszy europejskich pochodzi prawie 51 mln zł.

Czytaj także: Kazimierski weekendownik 24-26 maja 2024>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Jeden komentarz

  1. Szkoda że nie chcą zrobić także w Puławach a przydałby się taki ośrodek z pomocą psychiatryczna dla dzieciaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *