Przy pełnej auli w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu odbył się koncert „Muzyka Diaspory żydowskiej”. Perełką wydarzenia była światowa premiera „Suite from Polish Yiddish Films” Michela Kleina.
Koncert „Muzyka Diaspory żydowskiej” w minioną sobotę zgromadził liczną publiczność z wielu miejsc w Polsce i na świecie. Zebrani wysłuchali klasycznych utworów żydowskich kompozytorów wschodnioeuropejskich. Szymona Laksa i Alexandra Tansmana z Polski, Dmitri Klebanowa z Ukrainy, Josepha Achrona z Litwy oraz Ernesta Blocha (Szwajcaria – USA). Wykonywali je znakomici artyści: Urszula Kryger, Paweł Cłapiński oraz Herbert Piano Trio, czyli Joanna Kreft, Dominik Płociński i Bartłomiej Wezner. Muzykom towarzyszył gość specjalny. To znakomity pianista ze Stanów Zjednoczonych Neal Brostoff, autorytet w dziedzinie muzyki żydowskiej, producent koncertów i festiwali muzyki żydowskiej.
Perełką koncertu było pierwsze światowe wykonanie „Suite from Polish Yiddish Films” dedykowanej miastu Kazimierzowi Dolnemu autorstwa amerykańskiego kompozytora Michela Kleina. To utwór będący aranżacją melodii z dwóch zrealizowanych w Kazimierzu w latach 30. XXw. kultowych filmów w jidysz „Judeł gra na skrzypcach” i Dybuk”.
-Specjalnie na dzisiejszy koncert zamówiliśmy u amerykańskiego kompozytora i aranżera Michela Kleina suitę opartą na melodiach właśnie z tych filmów. Będzie to pierwsze wykonanie tego utworu i pragniemy teraz przekazać nuty utworu dedykowanemu miastu Kazimierzowie na ręce pana Burmistrza Artura Pomianowskiego – napisał w liście odczytanym podczas koncertu jeden z Seweryn Aszkenazy.
Utwór zaaranżowany na skrzypce wiolonczelę i fortepian usłyszeliśmy w znakomitym wykonaniu Herbert Piano Trio.
-To dla nas absolutna niespodzianka. Ten dar, za który ogromnie dziękujemy, to dla mnie ogromne zaskoczenie – powiedział tuż po koncercie burmistrz Artur Pomianowski. – Na pewno nuty zostaną oprawione i wyeksponowane na honorowym miejscu.
Koncert zorganizowany we współpracy z Fundacją Odnowy Żydowskiej w Polsce dostarczył wielu muzycznych wrażeń. Zakończyły go burzliwe oklaski.
Czytaj także:
Festiwal klezmerski powraca>>>
Odeszli 81 lat temu>>>