Stolico, pamiętamy!

Punktualnie o godzinie 17:00 na kazimierskim rynku rozległ się dźwięk strażackiej syreny. Ludzie skupili się wokół biało - czerwonej flagi. W ten sposób społeczność Miasteczka uczciła 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Godzina W rozpoczęła wielki zryw narodowy w stolicy okupowanego państwa polskiego. 78 lat temu 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W – jak „wybuch” lub „wystąpienie” – było jak Wolność – wartość wielka, dla której warto żyć, a czasem trzeba umierać.

Na kazimierskim rynku po raz kolejny 1 sierpnia zgromadzili się ludzie – kazimierzacy i turyści – by upamiętnić wydarzenia tamtych dni. Była syrena, biało – czerwona flaga, powstańcze pieśni.

-Kazimierz w ten sposób oddaje cześć, a także wyraża pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski, walczyli w Powstaniu Warszawskim. To było wydarzenie bez precedensu – zniszczona została stolica państwa. Zginęło wielu młodych ludzi. Mówi się, że w powstaniu poległ kwiat naszej młodzieży. W dużej mierze – pamiętajmy – ginęli intelektualiści. Samo to wydarzenie wymaga podkreślenia i oddania hołdu także przez nas, przez Kazimierz – mówił burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski obecny na uroczystości wraz z zastępcą i przewodniczącą Komisji Edukacji Rady Miejskiej. – Bardzo się cieszę, że w tym upamiętnieniu uczestniczą i mieszkańcy, i turyści, którzy wspólnie śpiewają piosenki o Powstaniu Warszawskim

Marcin Pisula – organizator upamiętnienia tej szczególnej rocznicy – przypominając, że powstańcy walczyli ze złem, z faszyzmem, podkreślał, że ten dzień nie może być wykorzystywany do manifestowania nacjonalizmu czy szowinizmu.

-To jest nasze wspólne święto. Święto Polaków. Oddajmy cześć Powstańcom! – mówił Pisula.

Wspomnienie Powstania Warszawskiego, które wynikło z wielkiego pragnienia Wolności, budzi skojarzenia z sytuacją na Ukrainie, gdzie naród ukraiński podjął walkę z rosyjskim najeźdźcą w imię tych samych wartości.

Relacja wideo>>>

Relacja wideo organizatora upamiętnienia 78. rocznicy Powstania – Marcina Pisuli>>>

Więcej zdjęć>>>

Czytaj także: Upamiętniono Godzinę W>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *