Staufen i Kazimierz ćwierć wieku partnerstwa

Mija 28 lat odkąd Kazimierz współpracuje z niemieckim miastem Staufen. W tym roku świętowano symboliczne ćwierćwiecze tej współpracy przesunięte o 3 lata z powodu pandemii.

Staufen i Kazimierz Dolny świętują w tym roku ćwierćwiecze partnerstwa. Stosowne umowy zostały podpisane w 1994r., dokładnie 28 lat temu, ale uroczystości przesunięto w czasie z powodu pandemii.

W miniony weekend od 3 do 6 czerwca w Kazimierzu gościła 26 – osobowa delegacja ze Staufen. Niemieccy goście z burmistrzem miasta Staufen Michaelem Benitzem na czele zwiedzili Kazimierz i Lublin, a także jedną z podkazimierskich winnic. Staufen bowiem słynie z tradycji winiarskich.

Centralnym punktem wizyty było oficjalne nazwanie kazimierskiego placu nad Wisłą – miejsca wypoczynku mieszkańców i turystów – „Placem Partnerskiego Miasta Staufen”. W miejscu tym przybyła „Ławeczka Przyjaźni” – dar mieszkańców Staufen – co zostało opatrzone stosowną tabliczką.

Ważnym elementem tegorocznej wizyty jubileuszowej były spotkania z ukraińskimi uchodźcami wojennymi zarówno w Kazimierzu, jak i na terenie gminy. Goście m.in. odwiedzili ukraińską rodzinę w Zbędowicach, która tam znalazła bezpieczny dach nad głową. Na rzecz pomocy dla uchodźców w Kazimierzu partnerzy z Niemiec przekazali 10 tys. EU.

Podziękowanie za pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Źródło: Urząd Miasta w Kazimierzu

Jubileusz był także okazją do uhonorowania tych, którzy zasłużyli się dla podtrzymania tej współpracy. Dyplomy od burmistrza Kazimierza otrzymały: Beata Losch i Lidia Sobiesiek, a pamiątkowy medal od niemieckich strażaków – Wiktor Fernezy.

W czasie uroczystości podkreślano, że do grona osób zaangażowanych we współpracę między naszymi miastami dołączają nowe osoby, co dobrze wróży na przyszłość.

Więcej informacji>>>

Czytaj także: Pomoc dla Ukrainy>>>

Czytaj także: Wycieczki dla gości z Ukrainy>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *