Festiwal Piosenki Lotniczej, koncerty, wernisaże, parada motocyklowa Polish Wings, pokazy lotnicze, loty widokowe, stoiska promocyjne szkół i instytucji wojskowych, wojskowa grochówka, lotniczy klimat i przyjacielska atmosfera. To wszystko już w ten weekend podczas imprezy lotniczej 8. Skrzydła nad Kazimierzem.
Skrzydła nad Kazimierzem wpisały się w klimat Miasteczka. Impreza lotnicza początkowo organizowana na rynku przeniosła się z czasem nad Wisłę, jakby nawiązując do tradycji, gdy przed wojną odpoczywającym w Kazimierzu letnikom przygrywała orkiestra wojskowa z pobliskiego Dęblina.
Pokazy lotnicze
Właśnie nad Wisłą najlepiej oglądać jest pokazy lotnicze, które gromadzą bardzo liczną publiczność. W tym roku będziemy podziwiać Dwójkę z AW, czyli parę pilotów: Huberta Massalskiego i Radka Izdebskiego.
-Piloci prezentują w pomysłowy i dynamiczny sposób sztukę precyzyjnego latania w szykach. Pokazują wiele ciekawych, trudnych figur urozmaicając dodatkowo swoje pokazy o dynamiczne mijanki. Panowie latają na klubowych samolotach polskiej produkcji Aero At3 wyposażonych w wytwornice dymu, co uatrakcyjnia pokaz. Dzięki doświadczeniu pilotów na tym konkretnym typie można zobaczyć, jak wiele potrafi tak mały samolot, który należy pamiętać służy także do podstawowego szkolenia – czytamy na stronie Dwójka z AW.
W planach 8. edycji Skrzydeł nad Kazimierzem miał być także przelot pary samolotów FA 50. Jednak z powodu tragedii 28 sierpnia 2025 r. w czasie treningów przed Air Show w Radomiu Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało starty maszyn wojskowych w pokazach lotniczych do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy.
-Ze względu na wycofanie się Sił Powietrznych z udziału we wszystkich pokazach program będzie znacznie krótszy. Aeroklub Lubelski będzie reprezentować zespół Long Wings na motoszybowcach HB 23 i Hb 21. Aeroklub Warszawski – wspomniana już Dwójka z AW na samolotach AT3. – czytamy na profilu imprezy na Facebooku. – Teraz pozostaje nam tylko martwić się, żeby pogoda dopisała.
Loty widokowe śmigłowcem i balonem
Atrakcją tegorocznych Skrzydeł będą także loty widokowe śmigłowcem Robinson R-44 (odpłatne) i balonem na uwięzi z Aeroklubu Lubelskiego (bezpłatne). Odbywać się będą na boisku kazimierskich oldbojów nad Wisłą.
Loty balonem na uwięzi zaplanowano na piątek i sobotę wieczór w godzinach 18 – 20.
-Loty na uwięzi są całkowicie bezpieczne i odbywają się pod okiem doświadczonej załogi. To doskonała propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, którzy chcą po raz pierwszy zasmakować przygody z balonem – czytamy w zapowiedzi. – Balon wznosi się pionowo na wysokość kilkudziesięciu metrów, pozostając cały czas przymocowany linami do ziemi. Dzięki temu pasażerowie mogą cieszyć się niezwykłą panoramą okolicy i emocjami towarzyszącymi startowi balonu, a jednocześnie nie opuszczają terenu wydarzenia.
Atrakcję, która trwa w sumie kilka minut, przygotowali piloci reprezentujący Aeroklub Lubelski.
Festiwal Piosenki Lotniczej
Istotą Skrzydeł nad Kazimierzem jest przede wszystkim Festiwal Piosenki Lotniczej organizowany przez Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zanim w sobotę rozpoczną się przesłuchania konkursowe, już w piątek usłyszymy zwycięzców ubiegłorocznej edycji festiwalu zespół Harnasie. Festiwal zamknie koncert laureatów. A po nim odbędzie się koncert gwiazdy festiwalu YLo Violin
Za tajemniczą nazwą YLO Violin – kryje się utalentowana polska skrzypaczka Ilona Perz-Golka.
-Skrzypce elektryczne to potężna broń w jej rękach. Urzeka publiczność swoją muzyką, urokiem i talentem – czytamy na stronie artystki. – W 2020 roku, wraz z promocją jej pierwszego albumu Timeless, YLO można było usłyszeć na największych scenach w kraju i za granicą oraz w audycjach telewizyjnych i radiowych w nowatorskim projekcie muzycznym „YLO Violin Symfonicznie”. Obecnie skupia się na pracy koncertowej i współpracuje ze światowej sławy kompozytorami, nagrywając materiał na nowy album.
Koncert w Kazimierzu zaplanowany na sobotę wieczór ilustrowany będzie pokazem laserowym przygotowanym przez kazimierzanina Jarosława Kobiałkę.
Charytatywna niedziela
Ostatni dzień Skrzydeł nad Kazimierzem upłynie pod znakiem dobrego serca. Na scenie nad Wisłą pojawią się podopieczni Fundacji Benedyktyński Zakątek jako zespół Rozśpiewany Zakątek. Wśród wykonawców zobaczymy także kazimierskie twarze. Wystąpi między innymi Wincenty Świderski.
Koncertowi towarzyszyć będzie aukcja charytatywna na rzecz budowy pomnika Ofiarom Wisły, o której pisaliśmy kilka dni temu.
Wawel Truck odwiedzi Kazimierz Dolny
W czasie Skrzydeł nad Kazimierzem na parkingu przy stacji paliw pojawi się interaktywna ciężarówka Wawel Truck.
-W letniej trasie Wawel Truck zaprasza do swojego bajkowego wnętrza, pełnego niespodzianek i atrakcji, które zapewnią najmłodszym niezapomnianą zabawę – czytamy w informacji prasowej.
Na gości czekają animowane gry zręcznościowe, wirtualne podróże rollercoasterem po fabryce czekolady Wawel, które pozwolą poznać tajniki produkcji słodyczy, fotki w fotolustrze w dwóch sceneriach: owocowej i czekoladowej.
– Całość zabawy w interaktywnej ciężarówce wieńczy wejście do słodkiej strefy, w której dzieci mogą skomponować mieszankę ze swoich ulubionych słodyczy, zabrać ją ze sobą i cieszyć się smakiem na królewskim poziomie! – czytamy w zapowiedzi.
Wawel Truck pojawi się w Kazimierzu przy stacji paliw 13 września w godzinach 12:00–18:00.
– Zarówno wejście do słodkiej ciężarówki, jak i udział we wszystkich przygotowanych w niej atrakcjach są całkowicie darmowe – czytamy.
Promocja lotnictwa
Skrzydła nad Kazimierzem to impreza promująca szkolnictwo wojskowe i lotnictwo. W miasteczku festiwalowym prezentowane będą wszystkie szkoły lotnicze w Polsce. Polecamy!
Na gości czekać będzie oczywiście wojskowa grochówka! Bezpłatnie.
Po raz pierwszy Skrzydła nad Kazimierzem objęte zostały patronatem Ministra Obrony Narodowej.
8. Skrzydła nad Kazimierzem. Program
12 września – piątek
18:00 Wernisaż prac plastycznych ppłk Grzegorza Jodłowskiego – KOKPiT
19:00 Koncert zespołu Harnasie z Klubu 5 Batalionów Strzelców Podhalańskich w Przemyślu
13 września – sobota
9:00 Próby artystów Festiwalu Piosenki Lotniczej – Scena w Porcie Jachtowym
11:00 Parada motocyklowa „Polish Wings” – Rynek
14:00 Pokazy lotnicze – Bulwar nadwiślański
15:00 Przesłuchania koncertowe Festiwalu Piosenki Lotniczej
20:00 Prezentacja muzycznego świata i eksperymentalnych brzmień elektrycznych skrzypiec YLO VIOLIN ilustrowana pokazem laserowym – Scena w Porcie Jachtowym
14 września – niedziela11:00 Zlot pojazdów zabytkowych Skrzydła i Motor – Rynek
12:00 Msza św. w intencji Lotników Polskich
13:30 Koncert zespołu Rozśpiewany Zakątek, podopiecznych Fundacji Benedyktyński zakątek – Scena w Porcie Jachtowym
14:00 Aukcja charytatywna połączona z koncertem na rzecz budowy obelisku poświęconego pamięci 13 dzieci pochłoniętych przez Wisłę 23 czerwca 1961 roku w Kazimierzu – Scena w Porcie Jachtowym
Portowe miasteczko namiotowe czynne:
Sobota – 10:00 – 18:00
Niedziela – 10:00 – 17:00
W ramach miasteczka stoiska:
- Akademii Sztuki Wojennej
- Akademii Marynarki Wojennej
- Wojskowej Akademii Technicznej
- Akademii Wojsk Lądowych
- Lotniczej Akademii Wojskowej
- Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego
- Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego
- Fundacji Spadkobierców Dywizjonu 303
- Muzeum SH Powietrznych
- Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
- Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Puławach
- Komendy Policji w Puławach oraz innych wystawców.
Na terenie boiska Kazimierskich Oldbojów:
Komercyjne loty widokowe śmigłowcem Robinson R-44 realizowane przez Horizon Air Services
Bezpłatne loty widokowe balonem realizowane przez Aeroklub Lubelski




