Senatorska na ścianę

W czerwcu we Wrocławiu zobaczymy jedną z urokliwych kazimierskich uliczek. Będzie to zminiaturyzowana Senatorska. Autorka projektu ma swoje korzenie w Kazimierzu.

Dziesiątka urokliwych kazimierskich kamieniczek. W jednym rzędzie. Jak w realu. Nawet gdybyśmy byli tysiące kilometrów od Kazimierza, przenosi nas momentalnie do tej uliczki, którą przedstawia. Na Senatorską w Kazimierzu Dolnym.

To kolejna makieta Kazimierza autorstwa Katarzyny Senkowskiej, związanej rodzinnie z Miasteczkiem. Wykonana z dbałością nie tylko o ogólny zarys kamieniczek, ale i o detale. Widać nie tylko dekoracje na fasadach i attykach, ale nawet nazwy galerii czy tablice: urzędowe na kamienicy Górskich i pamiątkową na Białej.

Tym razem makieta wykonana jest w inny sposób niż ta, przedstawiająca centrum Miasteczka.

-Na makietę kazimierskiego rynku można było spojrzeć z góry, z lotu ptaka. Natomiast koncepcja wykonania fasad kamieniczek na Senatorskiej w ten sposób jest widokiem z pozycji spacerującego turysty – mówi Katarzyna Senkowska. – Poza tym fajnie prezentuje się na ścianie lub na półce.

Prace nad zminiaturyzowaną ulicą Senatorską trwały dwa miesiące.

-Wykonanie nie sprawiało większych trudności.To relaks jak żaden inny. Jednak muszę przyznać, że praca przez kilka godzin w takim skupieniu i pochyleniu do łatwych nie należy – mówi Katarzyna Senkowska. – W maju będę z rodzinką w Kazimierzu. I to dopiero będzie relaks!

Gdzie będzie można zobaczyć makietę? Przede wszystkim na wystawie w Towarzystwie Przyjaciół Wrocławia w czerwcu. Zobaczymy tam też i inne prace Katarzyny Senkowskiej: kolaże, kamieniczkę Jaś i Małgosia oraz portale wrocławskie.

Makiety Kazimierza Dolnego

Tym, którym do Wrocławia za daleko, polecamy wizytę w Domu Kuncewiczów oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie można przyjrzeć się z bliska makiecie centrum Kazimierza autorstwa Katarzyny Senkowskiej. Warto przy tym wybrać się także do Dworu z Gościeradowa przy ulicy Podzamcze. Tam zobaczymy makietę Kazimierza z 1910r. autorstwa Tadeusza Michalaka. Będzie to okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość i porównania, ile to się od tamtej pory u nas zmieniło! Miłośnikom klocków Lego polecamy odwiedziny w Muzeum Klocków – na ulicy Senatorskiej właśnie. Tam będzie można zobaczyć i makietę ulicy Senatorskiej, i całego Kazimierza – obie wykonane w całości z klocków Lego!

Więcej zdjęć>>>

Czytaj także:
Makieta Kazimierza>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *