Rozpoczął się Pardes Festival

Lekcją historii w terenie rozpoczął się 11. Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Wykład – spacer adresowany przede wszystkim do młodych poświęcony był kazimierskim cmentarzom żydowskim.

Na terenie Kazimierza znajdowały się dwa cmentarze żydowskie. Na Lubelskiej i na Czerniawach. Obie nekropolie są dziś nieczynne. Na pierwszej – zniszczonej podczas II wojny światowej przez Niemców – ulokowano szkolne boisko. Na drugiej – odwiedzanej często przez turystów znajduje się kazimierska Ściana Płaczu – lapidarium utworzone z larach 80. ubiegłego stuleci z ocalałych macew.

Szczególnie bolesna jest sprawa funkcjonowania boiska na gruzach dawnego cmentarza. Trwają rozmowy, by boisko przenieść w inne miejsce, a miejscu temu oddać należytą cześć.

-Pojawiło się światełko w tunelu w postaci promesy, którą udzieliły władzom Kazimierza Dolnego centralne władze, które zapowiadają skierowanie środków na przeniesienie boiska szkolnego w inne miejsce. Pozwala to mieć nadzieję na to, że już w kolejnych latach będziemy mogli nie tylko zaobserwować, że młodzież i dzieci z lokalnej szkoły mają jeszcze lepsze warunki do rozwoju kultury fizycznej, ale też będzie to służyć godnemu upamiętnieniu cmentarza – powiedział na zakończenie lekcji historii Piotr Puchta z Fundacji Dziedzictwa Żydowskiego.

W spacerze prowadzonym przez prof. Andrzeja Trzcińskiego uczestniczyły dzieci i młodzież z Gminnego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Popołudnie w Parchatce

Po spacerze w Kazimierzu wydarzenia festiwalowe przeniosły się do gościnnej Parchatki. Parchatka to miejscowość w gminie Kazimierz, miejsce ulubione spacerów Izabeli Czartoryskiej, Pani na Puławach.

W Parchatce gości festiwalowych powitał sołtys, Andrzej Matras. Była też lampka wina z Winnicy Celejów państwa Statecznych i oprawa muzyczna zespołu śpiewaczego KGW Polanki.

W świetlicy odbyły się dwie prezentacje. Barbara Koenig z Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziała o parku krajobrazowym księżnej Izabeli Czartoryskiej w Parchatce, uwiecznionym na rysunkach Jana Piotra Norblina. Kuratorka galerii „Miasteczko” MHŻP POLIN, Ewa Małkowska-Bieniek, zaprezentowała Postaci z rysuków Jana Piotra Norblina.

Po prezentacjach przyszedł czas na spacer. Panowie Andrzej Pawłowski i Adam Konas poprowadzili śladami dawnego parku krajobrazowego księżnej Izabeli Czartoryskiej. Wąwozami i wierzchowinami grupa podążała po śladach dawnych z rysunków Norblina. Nic nie zostało z budowli przygotowanych dla Izabeli Czartoryskiej przed 200 laty. Mamy jednak szlak wzbogacony tablicami, na których obejrzeć możemy rysunki Norblina pokazujące ogród krajobrazowy księżnej Izabeli.

Popołudnie goście festiwalowi zakończyli przy świetlicy w Parchatce degustując lokalne specjały, wina z winnicy Stateczni Winnica Celejów. Miło było posłuchać pań z zespołu śpiewaczego Polanki. Akordeonista i chórzystki nie tylko umilali czas biesiadnikom, ale i porwali publiczność do tańca.

Pardes Festival 2023 – program

Kompletny program Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską 2023>>>

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Tegoroczna edycja Pardes Festival wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich Dni Kultury
Żydowskiej
.

Czytaj także:
Pardes Festival’23: Historie lokalne>>>
Pardes Festival: muzyka i wino>>>
Pardes Festival po raz jedenasty>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź nas na Facebook2k