Romanse i ballady w Kazimierzu

W tym roku mija 200 lat od powstania Mickiewiczowskich "Ballad i romansów" - utworu tak ważnego, że data jego wydania rozpoczęła w dziejach literatury nową epokę. Wielkie czytanie Ballad i romansów w Kazimierzu już w sobotę 24 września.

Obecny rok jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Nic więc dziwnego, że tematem przewodnim tegorocznej edycji Narodowego Czytania stały się Ballady i romanse. W Kazimierzu Narodowe Czytanie zaplanowano na 24 września. Tradycyjnie wezmą w nim udział mieszkańcy Miasteczka, w tym młodzież szkolna.

Narodowe Czytanie odbędzie się jak co roku na zamku, ale nie tylko. Tegoroczna edycja akcji będzie wyjątkowa. Ballady wybrzmią jednocześnie w 5 punktach – na skwerku przy poczcie, nad Wisłą, pod obiema studniami na rynku oraz na Małym Rynku.

Usłyszymy „Panią Twardowską”, „Lilije”, „Świteziankę”, „Powrót taty” oraz sztandarową „Romantyczność”. Punktem kulminacyjnym kazimierskiego Narodowego Czytania będzie inscenizacja ballady „Dudarz”. Wieczorową porą będziemy mogli przenieść się w scenerię nadniemeńskiej wsi świętującej siewbę i posłuchać pieśni dudarza o miłości przenikającej granice światów. Balladzie towarzyszyć będzie koncert oraz pokaz „Światło i dźwięk”.

Zanim jednak usłyszymy ostatnią balladę wysłuchamy 3 kazimierskich manifestów romantycznych opracowanych przez trzy pokolenia. Czy ten przekaz zdoła nas zjadaczy chleba w aniołów przerobić?

Kazimierskie Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

sobota 24 września 2022

15:00 i 16:00 Romantyczność (studnia główna na Rynku )

15:00 i 16:00 Pani Twardowska (zamek)

15:30 i 16:30 Powrót taty (studnia narożna na Rynku )

15:30 i 16:30 Lilije (skwer przy poczcie)

15:00 i 16:00 Świtezianka (bulwar nad Wisłą u ujścia Grodarza)

18:00 przemarsz korowodu romantycznego (Nadwiślańska, rynek, Mały Rynek)

18:20 Inscenizacja teatralna ballady „Dudarz” (Mały Rynek)

19:00 Projekcja aktywna „Światło i dźwięk” (Mały Rynek)

Organizatorem obchodów 200. rocznicy pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza jest Stowarzyszenie Wolny Kazimierz.

Czytaj także: Narodowe Czytanie na deskach szkolnej auli>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *