Rezerwat „Mięćmierz”

28 lutego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie ogłosił obwieszczenie o sporządzeniu projektu zarządzenia w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody „Mięćmierz”.

Z projektem zapoznać się można w siedzibie RDOŚ w Lublinie, przy ul. Bazylianówka 46, oraz na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rdos-lublin. Zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do projektu w formie pisemnej (listowie bądź drogą elektroniczną) w terminie do 21 dni od ogłoszenia projektu.

Nie mamy już wydziału RDOŚ w Kazimierzu

Niestety, w zeszłym roku zamknięty został wydział terenowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kazimierzu Dolnym. Placówka padła ofiarą cięć budżetowych. Dyrekcja tłumaczyła decyzję olbrzymimi potencjalnymi kosztami utrzymania budynku przy ul. Lubelskiej. Chodziło o brak możliwości przystosowania go dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Teraz potencjalni niepełnosprawni ze sprawami do RDOŚ muszą udać się do Lublina.

Placówka w Kazimierzu Dolnym powstała jako dyrekcja Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Obecnie instytucja ta mieści się w Chełmie. A w końcu to nasz, Kazimierski Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem Lubelszczyzny i jednym z najstarszych w Polsce.
Po restrukturyzacji, zamiast Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, przy ul. Lubelskiej funkcjonować zaczął wydział terenowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Historia i tej instytucji w Kazimierzu zakończyła się.

Nowy rezerwat przyrody

Rezerwat powstanie na terenach, które należą do Skarbu Państwa i są w zarządzie lubelskiej RDOŚ. Składa się z dwóch enklaw. Pierwsza, to tzw. „sucha dolinka” położona na skarpie między zabudowaniami Mięćmierza i Albrechtówki. Druga część to tzw. „skarpa wiślana”, która znajduje się na południe od zabudowań Mięćmierza.

Nowo planowany obszar chroniony będzie rezerwatem florystycznym. Skupić się ma na zachowaniu muraw kserotermicznych oraz unikatowych otwarć widokowych.

Na terenie rezerwatu „Mięćmierz” występuje ponad 100 gatunków roślin, w tym 30 to gatunki rzadkie, zagrożone i objęte ochroną prawną.
Twórcy rezerwatu podkreślają także unikatowe widoki zasługujące na ochronę. Kto nie zachwycił się urodą przewężenia Wisły między Mięćmierzem i Janowcem oraz rezerwatem Krowia Wyspa. Uroku dodaje malownicza wioska Mięćmierz, monumentalny zamek Janowiec i wrażenie niebiańskiego spokoju.

Nadzór nad rezerwatem sprawować będzie Regionalny Konserwator Przyrody w Lublinie.

Szczegóły z mapami w dokumencie: Obwieszczenie i Załącznik do obwieszczenia.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie podpisał zarządzenie w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody „Mięćmierz” 5 maja 2023 roku. Akt normatywny został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego (Dz. Urz. woj. Lub. z 2023 r. poz. 3321). Zgodnie z prawem wszedł w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 20 maja 2023 roku.

Czytaj także: Korzeniowy Dół>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Jeden komentarz

  1. Co do oddziału RDOŚ w Kazimierzu. Dzwoniłem jakiś czas temu z interwencją w sprawie niszczenia wąwozów terenówkami, crossami i quadami. Pani powiedziała, że „przecież niektórzy się z tego utrzymują”. Może i się utrzymują dewastując zasoby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i Natura 2000 Płaskowyż Nałęczowski, ale RDOŚ miałby stać na straży przyrody a nie przedsiębiorców. Dlatego może i dobrze że zlikwidowali.
    A co do rezerwatu Męćmierz to super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *