Tegoroczny festiwal Dwa Brzegi był wyjątkowy. Na urodzinowe party organizatorzy przygotowali dla swoich fanów mnóstwo ciekawych filmów i wydarzeń.
Nagrodzeni
W plebiscycie publiczności 18. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi wygrał film Kingi Dębskiej „Święto ognia”. To słodko – gorzka opowieść, której scenariusz powstał na kanwie powieści Jakuba Małeckiego. Film wydaje się lekki, delikatny, porusza jednak problemy życia codziennego rodzin osób z niepełnosprawnością. Niewiele mniej głosów otrzymało „Jutro będzie nasze”. Czarno-biały film przywodzący na myśl najlepsze lata kina włoskiego. To znów opowieść o rodzinie. Tu jednak wdziera się przemoc, powodując, że życie w powojennym Rzymie dla bohaterki staje się pasmem udręki. Na trzecim miejscu uplasował się film dokumentalny „Kuba”. To niezwykła opowieść o wybitnym reżyserze, scenarzyście i producencie – Januszu Morgensternie. Kolejne miejsca zdobyły filmy „Naturalna dzikość serca” i „Nie chcemy innej ziemi”.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych nagrody dostały filmy: I nagroda „Mimo” („Bunk”), w reżyserii Piotra Jasińskiego, II nagroda „Moja siostra”, w reżyserii Mariusza Rusińskiego i II nagroda „Brak”, reż. Pawła Prewenckiego.
Nagrodę im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia otrzymał Jakub Stoszek za film „Wyraj” w reżyserii Jakuba Szostka i Magdaleny Mistygacz. Nagrodę aktorską otrzymały dwie Doroty: Stalińska i Pomykała za film „Moje stare” w reżyser Nataszy Parzymies.
Wyjątkowa edycja
Tegoroczny festiwal Dwa Brzegi był wyjątkowy. Organizatorzy przygotowali dla swoich fanów mnóstwo ciekawych filmów i wydarzeń, których terminy nierzadko nakładały się na siebie, że zdążyć na wszystkie było po prostu niemożliwością. Niektórzy – a takich było naprawdę sporo – by być na wybranych przez siebie wydarzeniach biegali pomiędzy festiwalowymi lokalizacjami. Ale w końcu osiemnastkę świętuje się tylko raz w życiu, więc nic dziwnego, że było na bogato”! Przełożyło się to na wynik festiwalowy.
Rekord frekwencji
– Za nami 8 festiwalowych dni szaleństwa filmowego, muzycznego, słowem artystycznego 18. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. W tym roku mamy rekord frekwencyjny! Bardzo Wam wszystkim dziękujemy – powiedziała, zwracając się do publiczności, podczas gali zamknięcia festiwalu dyrektorka artystyczna Grażyna Torbicka. – To party na 18. urodziny festiwalu dobiega końca, ale pamiętajcie, że zawsze jest… after party!
Na to dwubrzegowe „after party” za rok zaprosił burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski.
-My jako miasto bardzo się cieszymy, że jesteśmy małą częścią tego wielkiego, wspaniałego wydarzenia, jakim jest bez wątpienia Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Bardzo się cieszymy, że możemy chociaż w niewielkim stopniu przyczynić się do tego, żeby ten festiwal się rozwijał. Dla nas największą nagrodą jest to, co usłyszeliśmy na początku: rekord frekwencji! – mówił podczas gali zamknięcia festiwalu burmistrz Pomianowski. – Bardzo nas cieszy bardzo wysoki poziom artystyczny festiwalu i Wy, Szanowni Państwo, którzy przyjeżdżacie do naszego pięknego miasta i kontemplujecie tę wspaniałą sztukę, jaką bez wątpienia jest X muza. Na zakończenie chciałbym już teraz zaprosić Państwa na 19. edycję festwalu BNP Pariibas Dwa Brzegi.
„Koniec każdej podróży niezawodnie oznacza początek nowej”
Miejmy nadzieję, że chude lata festiwalu, o których wspominał wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, Dwa Brzegi mają już za sobą.
-Przetrwaliście bardzo wiele przez te 18 lat. Przetrwaliście trudności, kryzysy, przetrwaliście pandemię i różnego rodzaju zawirowania, ale jednak festiwal trwa i w tym roku pobił rekord frekwencyjny. Szanowni Państwo to nie tylko cieszy to naprawdę uduchawia – mówił, wręczając kwiaty Grażynie Torbickiej, wicewojewoda Wołoch.
Podczas gali pojawił się także prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które patronuje Dwóm Brzegom, Grzegorz Łoszewski. Swoje wystąpienie zakończył słowami z filmu „Minghun” w reż. Jan P. Matuszyński, do którego napisał scenariusz.
– Mój bohater, który jest w żałobie, słyszy informację, która go podnosi do nadziei. Ktoś mu mówi, że koniec każdej podróży niezawodnie oznacza początek nowej. Myślę, że koniec tegorocznego festiwalu jest początkiem festiwalu za rok. Myślę, że spotkamy się tu za dwanaście miesięcy – mówił Łoszewski.
Grażyna Torbicka zapewniła, że wspomniany film „Minghun” według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego zobaczymy na 19. edycji festiwalu.
-Widzimy się więc za rok! – powiedziała Małgorzata Wasiuk z BNP Paribas, głównego sponsora BNP Paribas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Czytaj także:
Kazimierz na festiwalu filmowym>>>