Ostatni dzień sierpnia w Kazimierzu to od sześciu lat czas regat wiślanych. Rzeka na swoim 360 kilometrze wypełnia się wtedy jednostkami pływającymi: od tradycyjnych batów czy pychówek zaczynając na kajakach czy motorówkach kończąc. Oczywiście te ostatnie nie biorą udziału w zawodach, jedynie asystują zawodnikom, zapewniając im bezpieczeństwo.
6. Regaty Kazimierskie
Nie inaczej było w tym roku. Na Wisłę wypłynęło kilkanaście jednostek z Kazimierza, Dęblina, Basonii czy Warszawy. Wśród zawodników pojawił się znany artysta plastyk Jarosław Koziara, który na potrzeby tegorocznych regat zaprojektował dekorację portu Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego. Był także muzyk Michał Fogg, wnuczek słynnego piosenkarza Mieczysława Fogga. I oczywiście reżyser filmowy Piotr Kielar, komandor regat.
Warunki nie należały jednak do łatwych – zawody rozgrywane były przy wyjątkowo niskiej wodzie. Jednostki zmuszone były meandrować pomiędzy mieliznami i osiadłymi na nich statkami. Zamiast zaplanowanego kilometra szlaku zawodnicy pokonywali dwa razy tyle. Dodatkowo przeszkadzał wiatr podwiewający od chmury burzowej.
-To był bardzo ciekawy bieg, wymagający bardzo rozwiniętych, mistrzowskich, umiejętności żeglarskich – powiedział po zakończeniu regat komandor Piotr Kielar. – Za nami wspaniała rywalizacja środowisk dęblińskiego, basońskiego i kazimierskiego.
Złoto jednak przypadło w udziale jedynie kazimierzakom. Oni również otrzymali – przyznane w tym roku po raz pierwszy – puchary dla multimedalistów. Wręczali je ojcowie założyciele Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego Adam Madejski i dr Borzęcki.
Złoto dla najlepszych
Złote medale otrzymali:
Bieg Wielki w kategorii wielkiej jednostki ożaglowane – zespołowo: Paulina Kielar i Piotr Kielar na jednostce „Helena Modrzejewska”
Bieg Wielki kategoria wyczynowa – indywidualnie: Aleksander Adamski na jednostce „Prototyp1”
Bieg Wielki kategoria wyczynowa – zespołowo: Andrzej Górecki i Paweł Górecki na jednostce „Fiona”
Bieg Wielki kategoria lekka – indywidualnie: Roman Wolny na jednostce „NP155”
Bieg Wielki kategoria lekka – zespołowo: Dawid Myszka i Wojciech Zosiuk na jednostce „Strzała”
Bieg Harpaganów kategoria lekka – indywidualnie: Roman Wolny na jednostce „NP155”
Bieg Harpaganów kategoria lekka – zespołowo: Anna Sara i Mateusz Piskorek na jednostce „Ania”
Bieg Harpaganów kategoria wyczynowa – indywidualnie: Aleksander Adamski na jednostce „Prototyp1”
Bieg Harpaganów kategoria wyczynowa – zespołowo: Andrzej Górecki i Paweł Górecki na jednostce „Fiona”
-Największą gwiazdą regat podobnie jak rok temu był Roman Wolny, który na swoim 50-letniim kajaku retro ze sklejki ucierał nosa młodzikom! – mówi komandor rajdu. Nic więc dziwnego, ze to właśnie on otrzymał pierwszy puchar dla multimedalistów.
Puchary dla multimedalistów otrzymali:
Roman Wolny, Andrzej i Paweł Góreccy, Anna Sara i Paweł Piskorek oraz Adam i Ireneusz Pielakowie.
Obywatel Monte Christo
Tegoroczne regaty w swojej szóstej edycji doczekały się logotypu, który zaprojektował puławianin mieszkający obecnie we Wrocławiu Marcin Jędrych ps. Obywatel Monte Christo.
Po regatach uczestnicy w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego obejrzeli film Piotra Kielara „Pod prąd”. Regaty zakończył koncert szant w wykonaniu Michała Pastuszaka i zespołu Bard Band.
-VI Kazimierskie Regaty zakończone, medale i puchary wręczone! Gratulujemy zaciętej i brawurowej rywalizacji – powiedział prowadzący imprezę Maks Skrzeczkowski dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Brawo dla zwycięzców i organizatorów!
Czytaj także:
Niska woda>>>
Regaty na Wiśle>>>
Złoto dla regaty z Kazimierza>>>