Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w roku. To czas pamięci o tych, którzy odeszli. Wyrazem tej pamięci są nie tylko wspomnienia w gronie rodzinnym, ale także odwiedziny grobów, które najpierw trzeba odpowiednio przygotować. Na cmentarzach trwają więc wielkie porządki.
Porządki w dąbrowie Katyńskiej
Młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza wraz z nauczycielką Anną Ewą Sorią jak co roku sprząta teren dąbrowy Katyńskiej na cmentarzu parafialnym. Zgrabiła liście. Posadziła dwa nowe dęby pozyskane od Nadleśnictwa Puławy. Zawiesiła biało – czerwone szarfy. 1 listopada o godzinie 12:00 w tym miejscu dzieci i młodzież ze szkół z terenu miasta i gminy Kazimierz Dolny zaciągną warty honorowe. W ten sposób wyrażają pamięć o ofiarach Golgoty Wschodu związanych z Kazimierzem: o kpt. Franciszku Barszczewskim z Korpusu Obrony Pogranicza, asp. Policji Państwowej Władysławie Duni, mjr. Rajmundzie Duraczu, por. Zdzisławie Berensie, por. Bronisławie Skrzeczkowskim, por. Witoldzie Steciuku, por. Janie Adamie Witkiewiczu.
Sprzątano też kirkut w Czerniawach
Na prośbę Funduszu Ochrony Mienia Żydowskiego nauczyciel historii w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu i radny powiatowy Marcin Pisula wraz z uczniami oraz Pawłem Szydłowskim z PTTK i Pawłem Czopkiem – szefem czerwonych ekobusików na terenie kirkutu w Czerniawach zagrabili liście, skosili pokrzywy i chaszcze, podcięli gałęzie i oczyścili macewy.
-Zebraliśmy też drobne monety wkładane między macewy, bo to nie jest żadna żydowska tradycja, podobnie jak podpieranie macew patykami – mówi Marcin Pisula, który jest członkiem Fundacji Forum Dialogu. – Pieniądze zostały przekazane do kazimierskiej synagogi.
Gmina Kazimierz Dolny poprawiła także tablicę informacyjną przy kirkucie
Akcja sprzątania cmentarza żydowskiego będzie kontynuowana jeszcze w tym roku.
Czytaj także: Jest takie miejsce: dąbrowa Katyńska>>>