Sobota w Kazimierzu minęła pod znakiem deszczu. Skrzydła nad Kazimierzem jednak odbyły się, dostarczając jak zwykle swoim fanom wiele przyjemnych doznań.
Deszcz próbował pokrzyżować plany organizatorom weekendowych imprez w Kazimierzu. Na szczęście znalazły się jednak pomieszczenia, które przyjęły pod swój dach zarówno Festiwal Piosenki Lotniczej, jak i Narodowe Czytanie w Kazimierzu. Miłośnicy piosenki mogli jej posłuchać w Gminnym Zespole Szkół na Szkolnej. A miłośnicy literatury pozostali w plenerze osłonięci podcieniami kamienicy Przybyłów. Deszcz jednak doprowadził do zamknięcia miasteczka festiwalowego w marinie. Otwarto je dopiero w niedzielę, gdy i festiwal powrócił na swoje miejsce. Słoneczna niedzielna pogoda sprzyjała także kweście Fundacji Niezawodni na rzecz budowy pomnika batalionów „Iwo” i „Ostoja” walczących w Powstaniu Warszawskim oraz akcji promocyjnej Policji. W obu inicjatywach brali udział uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym.
Festiwal Piosenki Lotniczej
W tegorocznej edycji Festiwalu Piosenki Lotniczej wzięło udział 9 zespołów i 10 solistów szkół wojskowych z całej Polski. Jury podkreślało bardzo wysoki poziom imprezy. Główną nagrodę w kategorii solistów zdobyła st.kpr.pchor. Natalia Strzelczyk z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Ona również otrzymała nagrodę specjalną Burmistrza Kazimierza Dolnego. Koncert pani Strzelczyk otworzy następną edycję Festiwalu Piosenki Lotniczej za rok. Już dziś zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki 12 września o godzinie 19:00.
Festiwal mimo zmiany miejsca odbywał się przy pełnej sali. Prawdziwą ucztą dla ucha i oka było sobotnie widowisko muzyczne z elementami musicalu „Patrz w górę” w wykonaniu zespołów Harnasie i Szarotki z klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.
Finaliści Festiwalu Piosenki Lotniczej „Skrzydła nad Kazimierzem” 2024
I miejsce (Laur Dowódcy Generalnego RSZ) w kategorii Soliści-Wokaliści przyznano NATALII STRZELCZYK z Klubu Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
I miejsce (Laur Dowódcy Generalnego RSZ) w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno-Instrumentalne przyznano zespołowi AD GENTES z Klubu 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.
II miejsce (Nagroda Inspektora Sił Powietrznych) w kategorii Soliści-Wokaliści przyznano GABRIELI JASIŃSKIEJ z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
II miejsce (Nagroda Inspektora Sił Powietrznych) w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno-Instrumentalne przyznano zespołowi NIEMONOTONNI z Klubu 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej.
III miejsce (Nagroda Rektora Komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej) w kategorii Soliści-Wokaliści przyznano BEACIE FRANIAK z Klubu 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
III miejsce (Nagroda Rektora Komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej) w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno-Instrumentalne przyznano zespołowi RELING z Klubu 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
Wyróżnienia w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno-Instrumentalne przyznano:
• zespołowi SAPER BAND z 18 Pułku Saperów w Nisku
• zespołowi AXA z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu
Wyróżnienia w kategorii Soliści-Wokaliści przyznano:
• LILIANIE CIOCH z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie
• szer. INEZ DĄBROWSKIEJ z Klubu 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie-Podjuchach
Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pani Moniki Żmudy przyznano MILENIE KMICIE z Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie.
Nagrodę Specjalną Kierownika Klubu DG RSZ ppłk. Grzegorza Jodłowskiego przyznano zespołowi WIARUSY z Klubu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Nagrodę Specjalną Dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych pana Mirosława Kowalskiego przyznano LENIE GOSEK z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie.
Nagrodę Prezesa WSSK „SWAT” pana Ryszarda Pietrzaka przyznano zespołowi ASTERIA z Klubu Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.
Nagrodę Specjalną fotografa Klubu DG RSZ pana Mirosława Cyryla Wójtowicza przyznano zespołowi RELING z Klubu 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
Pokazy lotnicze
Trudniej było natomiast rozpiąć w tym roku nad Kazimierzem skrzydła. W związku z tegoroczną katastrofą lotniczą w Gdyni wojsko wycofało się ze wszystkich pokazów lotniczych w Polsce. Stąd też mocno okrojony program pokazu w Kazimierzu. Miało na to także wpływ przeniesienie lotów z powodu deszczu z soboty na niedzielę. Nad Miasteczkiem pojawiły się więc tylko pojedyncze samoloty, m.in. śmigłowiec Robinson R 44, AN-2, TC 11 Iskra. Był też pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu grupy Sky Magic z biało – czerwonymi flagami.
Tu możecie Państwo zobaczyć zdjęcia >>>
Pokazy tradycyjnie zgromadziły na wałach wiślanych tłumy. Loty ciekawie komentował kpt. pil. rez. Witold Sokół, który zasugerował, by w następnym roku zorganizować także spotkanie z dyrektorem pokazów w Kazimierzu ppłk. pil. rez. Dariuszem Karwowskim i kierownikiem pokazów ppłk. pil. rez. Tomaszem Czerwińskim. Obaj piloci mają za sobą tysiące godzin spędzonych za sterami samolotów, w tym w zespole Biało – Czerwone Iskry, które znamy także z kazimierskiego nieba.
Pokazy pozostawiły niedosyt wrażeń.
-W tym roku wypadek w Gdyni utrudnił wszystkim organizatorom pokazów programy prezentacji w locie. Do tego ta pogoda. Myślę, że impreza ma super potencjał. Za rok na pewno będzie bardziej odlotowo w powietrzu i wojsko również będzie miało już zgodę na loty demo. 3 fajne dni w Kazimierzu. Polecam przyjechać za rok, kto nie był w tym roku – napisał jeden z internautów.
Skrzydła nad Kazimierzem za rok
Tegoroczne Skrzydła nad Kazimierzem to już historia. Organizatorzy zapraszają za rok na kolejną edycję. Zarezerwujmy sobie czas 12 – 14 września 2025r. Zapraszamy do Kazimierza!
Czytaj także:
Skrzydła nad Kazimierzem ’23 są już wspomnieniem>>>