Pani Dulska pojawi się w Kazimierzu

Na co są cztery ściany i sufit? Ci, co czytali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, wiedzą.

Na co są cztery ściany i sufit? Ci, co czytali „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, wiedzą. „Aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Cztery ściany i sufit auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu wystarczą, żeby wystawić w nich tę „tragifarsę kołtuńską” i sprawdzić, na ile ta sztuka z 1907 r. jest jeszcze aktualna?

Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki zaprasza w sobotę na zamek na IX edycję Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska od morza aż po Tatry czyta „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Pani Dulska ma się u nas dobrze

Sztuka ta wystawiona w 1907 r. okazuje się aż nazbyt przystająca do obecnych realiów. Czasy służących być może się skończyły, ale moralność pani Dulskiej ma się w narodzie całkiem dobrze! Kiedy czytamy tę „tragifarsę kołtuńską”, jak określiła gatunek utworu sama autorka, nasuwają się automatycznie skojarzenia z naszą rzeczywistością. Czyż w naszym kraju nie zamiata się pewnych spraw pod dywan, za wszelką cenę starając się zachować pozory uczciwości, szlachetności, kryształowości? Czyż nie gani się tych, którzy mają odwagę piętnować złe zachowania? A nie ochrania się tych, którzy źle czynią? Czyż nie jest tak, że jedno jest, a drugie się mówi? Że czarne jest białe, a białe – czarne? Że najważniejsza nie jest wcale prawda, a pozory?

Gorzka to ocena i może dlatego nie przyjmujemy jej do siebie. Łatwiej jest powiedzieć, że sztuka Zapolskiej to wytwór zupełnie innych czasów, niż spróbować coś zmienić. Co zmienić? Wymeldować Dulską z naszego kraju z zakazem powrotu. Niech lepiej będzie bezpaństwowcem. Może uwolni od siebie nasze cztery ściany i sufit? Może się w końcu opamięta?

Moralność pani Dulskiej”

zobaczymy w sobotę 18 września o godzinie 12:00 w auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu. Kostiumowe czytanie sceniczne w wykonaniu mieszkańców miasta i uczniów Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym w reż. Ewy Wolnej i Anny Ewy Sorii.

Obsada:

Aniela Dulska – Ewa Sarnecka – Wojtalik
Felicjan Dulski – Marcin Pisula
Zbyszko Dulski – Paweł Szydłowski
Hesia Dulska – Wiktoria Wrótniak
Mela Dulska – Polina Shevchuk
Juliasiewiczowa z Dulskich – Monika Kubiś – Arbuz
Lokatorka – Izabela Daniel – Lenart
Hanka – Jagna Badowska
Tadrachowa – Grażyna Legwant
Nowa służąca – Angelina Bilaniuk

Tak było podczas Narodowego Czytania w 2017 r.>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *