Osiemnastka Dwóch Brzegów

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi wystartował w Kazimierzu na początku sierpnia 2007r. Od swoich poprzedników różni się tym, że spaja artystycznie dwa brzegi Wisły, ponownie łącząc Kazimierz i Janowiec. X Muza na festiwalu nabiera szczególnego blasku otoczona swoimi uznanymi poprzedniczkami. Stąd też na Dwóch Brzegach takie inicjatywy, jak Kanał Sztuki, Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej czy akcje artystyczne w Mięćmierzu. Ten festiwal powstaje wspólnymi siłami Kazimierza i twórców festiwalu, którego organizatorem jest powstałe w Miasteczku pod koniec 2006 r. Stowarzyszenie Dwa Brzegi. To nasz festiwal. W tym roku po raz kolejny w murach Gminnego Zespołu Szkół na Szkolnej. Po latach gościny na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza na Nadwiślańskiej.

Co nas czeka w tym roku na Dwóch Brzegach?

– Osiemnastka zobowiązuje. Będą pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki! – piszą organizatorzy. Choć program jeszcze niegotowy, bo dopinane są szczegóły umów licencyjnych, na stronie festiwalu pojawiają się pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji imprezy.

W cyklu Świat pod namiotem jak zwykle zobaczymy najnowsze produkcje, które swoje światowe premiery miały na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Sundance. Czy to oznacza, że zobaczymy też w Kazimierzu zdobywczynię Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes?

-„Anora” przed jesienią nie będzie dostępna na żadnym festiwalu – mówiła w radiowej Trójce Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. – Bo chociaż widzisz film, zakochujesz się w nim i chcesz, aby został pokazany na Twoim festiwalu, to nie jest takie proste, bo jest związane z ogólnym planem nie tylko polskiego dystrybutora, ale także producenta, który ma do niego prawa.

Polska laureatka Złotej Palmy

Na szczegóły w kwestii, co zobaczymy, musimy jeszcze trochę poczekać. Już jednak wiadomo, że bohaterką retrospektywy aktorskiej „I Bóg stworzył…aktorkę” będzie Jadwiga Jankowska- Cieślak. W 1982r. zdobyła Złotą Palmę w Cannes za rolę w filmie „Inne spojrzenie” w reżyserii Karoly Makka.

-Wydawało się, że nagroda w Cannes będzie dla Jadwigi Jankowskiej-Cieślak początkiem międzynarodowej kariery. Tak się nie stało: jak wspominała ostatnio w jednym z wywiadów, myślała, że żaden producent się nią nie zainteresował. Tymczasem niedawno dowiedziała się, że Film Polski – jedyna w czasach PRL instytucja, przez którą zagraniczni twórcy mieli prawo kontaktować się z polskimi – był zasypywany listami i telefonami do niej. Wszystko lądowało w koszu. Ot, polskie piekiełko… – czytamy w artykule „Dziesiątka” Ewy Kępy.

– Myślę, że ten temat też powróci podczas naszych spotkań. Jak rozwijasz swoją karierę i jak różne są sytuacje, które w życiu dają ci szanse, żeby wyruszyć w świat. I rezygnujesz z nich świadomie – jeśli tak, to dlaczego – lub takie są okoliczności – mówiła w Trójce Grażyna Torbicka.

Na 18. Dwóch Brzegach zobaczymy filmy reżyserki i scenarzystki Doroty Kędzierzawskiej. Jej filmy nagradzane były w Gdyni („Nic” 1998, „Jestem” 2005, „Pora umierać” 2007), Cannes („Wrony” 1994), Berlinie („Jestem” 2005, „Jutro będzie lepiej” 2010).

-Wspaniale pracuje z dziećmi, zachowując ich szczerość, naturalność bez ingerencji w delikatna psychikę. Jak to się robi? Autorka osobiście opowie na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi – czytamy na stronie festiwalu.

W temacie emigracji

W ramach retrospektywy zagranicznej w tym roku zobaczymy w Kazimierzu filmy amerykańskiego reżysera tworzącego głównie w Wielkiej Brytanii Josepha Loseya. Jego filmy – mające niezwykłą kafkowską aurę – pokazują wielkie namiętności i nacechowane często osobliwym okrucieństwem związki międzyludzkie. Retrospektywę otworzy gość specjalny Dwóch Brzegów, wybitny aktor Daniel Olbrychski. W 1982r. zagrał u Loseya u boku Isabelle Huppert główną rolę w nagrodzonym we Francji filmie „Pstrąg”.

W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. Decyzją Senatu RP ten najczęściej wystawiany na świecie polski dramaturg został jednym z patronów roku 2024. Znajdzie to swoje odbicie także na tegorocznych Dwóch Brzegach. Pojawią się tu filmy o Gombrowiczu, na podstawie Gombrowicza, goście z Polski i ze świata, dla których autor „Ferdydurke” jest nieustającą inspiracją.

-Osiemnastka będzie szalona! Dojrzała albo niedojrzała – jak powiedziałby Gombrowicz – mówi Grażyna Torbicka i już teraz zaprasza na festiwal do Kazimierza i Janowca.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *