Od spichlerza do Mięćmierza

Od spichlerza do Mięćmierza, czyli jak powstał album - przewodnik Doroty Opolskiej - Maksym.

Skąd pomysł na stworzenie albumu – przewodnika

Zaczęło się 8-9 miesięcy temu kiedy byłam na zwolnieniu lekarskim, przechodząc po raz kolejny Covid. Szukałam konstruktywnego zajęcia,  trafiłam w domu na wzornik papierów i tapet. Pierwsze co mi przyszło do głowy to Kazimierz, „zrobię kolaż z Kazimierzem”.

Znajomi, już w trakcie tworzenia kolaży, deklarowali chęć zakupu prac. Pomyślałam, że jeśli sprzedam kolaż, to moje prace zniknął. Drugiego takiego samego kolażu już nie zrobię, mogą być tylko podobne. Postanowiłam uwiecznić prace w albumie. Kazimierz był mi jednak na tyle bliski i znany, szczególnie, że kończyłam kurs przewodnicki po tym mieście, że stworzyłam album – przewodnik. Treści są  napisane na bazie już istniejących publikacji o Kazimierzu. Forma jest jednak albumowa. Ma pokazać klimat Kazimierza Dolnego – niezwykłego, bajkowego miasteczka.

Dlaczego Kazimierz?

Od 15 lat współpracuję z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury Promocji i Turystyki jako animator kultury. Prowadziłam tam zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Były to zajęcia plastyczne, kreatywne. Zżyłam się z tym środowiskiem. Jeździłam do Kazimierza o różnych porach roku, bywałam na wystawach, happeningach. Jako dziecko bywałam w Kazimierzu z rodzicami na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Dla dziecka wychowującego się w czasach szarego PRLu, Kazimierz z kolorowymi straganami, zabawkami, figurą króla Kazimierza, jawił mi się jak miasteczko z bajki. Stąd też inspiracje folklorem

Dlaczego kolaż? Przypadek czy działanie z premedytacją?

To forma nowoczesna i oryginalna.  Wykonałam je z tapet, które mają ciekawe kolory, a przede wszystkim faktury. Są też trwałe. Po wykonaniu pierwszego kolażu technika ta mnie wciągnęła, zafascynowała.

Do kogo kieruje Pani swój album?

Dla młodych, współczesnych rodzin. Dla ludzi, którzy chcą zwiedzić niespiesznie Kazimierz na własną rękę. Mają do dyspozycji podstawowe informacje o mieście i zabytkach, a dzięki kolażom zostaną wprowadzeni w bajkową atmosferę Kazimierza. I jednocześnie mogą zabrać Kazimierz ze sobą – w eleganckiej formie albumu.

Gdzie obejrzeć, gdzie kupić?

W cyklu jest 20 kolaży. Będzie je można zobaczyć na wystawie w Dzwonnicy Kultury w Kazimierzu Dolnym. Odbędzie się ona 13 sierpnia 2022 r.

Na pierwszy kolaż „Kazimierskie wzgórze” pojawiło się już czterech chętnych. Powstaną więc kolejne wersje kolaży. Będę, jak robią to graficy, numerować prace, jako „pierwszy/drugi / trzeci z dwudziestu”.

W Dzwonnicy Kultury pojawią się oryginały – pierwsze wersje kolaży. Będzie je można kupić, ale także zamówić. W czasie wystawy odbędzie się też promocja mojej książki.

Który kolaż jest Pani ulubionym?

Jestem bardziej wrażliwa na kolor niż na formę. Przemawiają do mnie nasycone kolory i taki jest Korzeniowy Dół z Przystankiem Korzeniowa. Lubię też kolaże z Mięćmierzem – jest tu ludowość, pojawiają się też podmalówki.

A co dalej?

Z całą pewnością kolaż – czuję swoisty pociąg do tej techniki. Będę tworzyć kolejne projekty kolaży istniejących – jeśli będzie zainteresowanie. Będę tworzyć w gminie Puławy, w której mieszkam. Myślę, że zabytki parku Czartoryskich świetnie wyglądałyby w kolażu.

Zrzutka.pl

Książka jest całkowicie moim dziełem, sama ją także wydałam. Koleżanka podpowiedziała mi, aby założyć stronę craftfundingową  na zrzutkal.pl. Można tu zrobić przedpłatę na książkę, ale i wesprzeć jej wydanie. Można także zamówić kolaże. Osoby, zamawiające książkę tą drogą, dostaną elegancko opakowany album z moim podpisem.

 Album można zakupić  także w przedsprzedaży, w dniach –15-17 lipca na stoisku przy Centrum Informacji Turystycznej w Rynku kazimierskim.

O autorce

Dorota Opolska- Maksym- pedagog, nauczyciel plastyki i terapii zajęciowej. 
Ma za sobą kilka wystaw zbiorowych, wystawę rysunków ( pastela sucha)  do książki ” Powroty w Gołębskie Opłotki” min w Filii nr 37 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Akademickim Centrum Kultury ” Chatka Żaka” podczas Międzynarodowych Mikołajek Folkowych w 2017 roku i KOKPIT w Kazimierzu Dolnym 2018 roku. 
Od wielu lat prowadzi bloga skupiającego miłośników twórczości w wielu jego wymiarach
https://przebudzenie-dorota.blogspot.com/
2016- stworzyła ilustracje do książki Agnieszki Maj” Powroty w Gołębskie opłotki” wydana przez Gminę Puławy. 
2017 – zebrała i opisała historie uczestników Klubu Seniora w Gołębiu i Górze Puławskiej, czego efektem są 2 publikacje ” Ocalić od zapomnienia” wydane przez Gminę Puławy. Tu również zaprojektowała okładki. 

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *