Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka poświęcona Kazimierzowi. „O Świętym i o Przybyle – turbacje i krotochwile” Bożeny Gałuszewskiej oscylująca pomiędzy historią, legendą i wyobraźnią wpisuje się w cykl działań zapoczątkowanych przez reżysera Tadeusza Pałkę popularyzujących historię kamienic Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów należących do jednych z najpiękniejszych w Polsce.
„O Świętym, i o Przybyle – turbacje i krotochwile” to tytuł nowej książki Bożeny Gałuszewskiej z ilustracjami Jordana Brady’ego. Archaizowanym językiem autorka – kazimierzanka, twórczyni książek (w tym pamiętnej, także pięknie wydanej, „O miłosnym serc przymierzu – o Ester i Kazimierzu”) i artykułów związanych z historią miasta – przenosi czytelnika w czasy Krzysztofa Przybyły właściciela jednej z najsłynniejszych kazimierskich kamienic. Niewątpliwą zaletą utworu są barwne opisy, w tym inspirowany „Opisem obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza a także własnymi fascynacjami kulinarnymi autorki opis uczty imieninowej imć Przybyły. Nic więc dziwnego, że podczas promocji książki w Dzwonnicy Kultury Jerzy Fedorowicz tuż po przeczytaniu fragmentu „O Świętym, i o Przybyle…” wyrecytował brawurowo podobny opis uczty z „Pana Tadeusza”.
Całości dopełniają niezwykłe kazimierskie grafiki Jordana Davida Brady’ego amerykańskiego artysty żyjącego i tworzącego obecnie w Kazimierzu.
Książka wydana w Kazimierzu anno domini 2020, promocji doczekała się dopiero teraz w Dzwonnicy Kultury – nowej instytucji kulturalnej w Miasteczku. Wkrótce ma się ukazać – także w podobnym wydaniu – historia drugiej kamienicy Przybyłowskiej – Pod św. Mikołajem. Zanim to jednak nastąpi, w Dzwonnicy Kultury czeka nas wystawa grafik Jordana Davida Brady’ego.