… o pamięć wołają ofiary

Msza święta w farze, złożenie wieńca pod ścianą kazimierskiego lapidarium - tak członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy uczcili pamięć ofiar w 78. rocznicę rzezi na Wołyniu.

Msza święta w farze, złożenie wieńca pod ścianą kazimierskiego lapidarium – tak członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy uczcili pamięć ofiar w 78. rocznicę rzezi na Wołyniu.

W tym roku mija 78 lat od pamiętnych wydarzeń na Wołyniu. Ich symbolem stała się krwawa niedziela 11 lipca 1943r., kiedy to oddziały UPA dokonały zmasowanego ataku na 99 polskich miejscowości. Tylko w lipcu tamtego roku zaatakowano co najmniej 530 polskich osad, mordując siedemnaście tysięcy Polaków. To stanowiło kulminację czystki etnicznej na Wołyniu. W czasie całej masakry zginęło ich około 50 tysięcy.

Uroczystości w farze

W okolicach tej daty, tuż po zakończeniu kolejnego Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego w kazimierskiej farze organizowane są uroczystości z udziałem członków Stowarzyszenia WRM. Tak było i tego roku. Modlitwa podczas mszy świętej za ofiary rzezi wołyńskiej, złożenie wieńca przed tablicą pamiątkową to wyraz pamięci o tych, których historia jest lekcją dla nas: nigdy więcej.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *