Nowy festiwal

Kazimierz Dolny to przede wszystkim festiwale muzyczne. Mamy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierski Festiwal Muzyki Organowej, Kazimiernikejszyn, Festiwal Klezmerski i Muzyczny Kazimierz.

W ostatnich latach, za sprawą propagatorów muzyki poważnej pojawiły się w Kazimierzu ciekawe imprezy, takie jak Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

A już w ten weekend miłośników muzyki poważnej czeka prawdziwa uczta, a to za sprawą nowego festiwalu.

W naszej wyobraźni

Imagine – Kultura bez Granic, to wydarzenie popularyzujące muzykę poważną i zwracające uwagę na wpływ żydowskich twórców na kulturę i sztukę polską. Nie został tu też pominięty wpływ kultury polskiej na twórczość żydowskich artystów.

Festiwal Imagine, to przede wszystkim koncerty. Będzie muzyka klasyczna, jazz, world music. Zaplanowano także dyskusje z udziałem publiczności.

Organizatorami festiwalu są Kazimierz Dolny, Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki oraz Culture without Borders.

Patroni Festiwalu to Katolicki Uniwersytet Lubelski, Loyola Marymount University z Los Angeles oraz Muzeum POLIN. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Kazimierza Dolnego. Festiwal organizowany jest we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół w Kazimierzu Dolnym, Domem Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym, Hitter Family Foundation i Jewish Revival in Poland.

Koncerty odbywać się będą w auli Gminnego Zespołu Szkół na ul. Szkolnej 1 oraz w sali konferencyjnej Domu Architekta w Rynku.

Kto zagra?

Festiwal rozpocznie Radomska Orkiestra Kameralna w składzie Wojciech Rodek – dyrygent, Natalia Dąbrówka – skrzypce, Marcin David Król – skrzypce i Lucjan Szaliński-Bałwas – skrzypce.

Adam Makowicz

To jeden z najbardziej znanych polskich pianistów jazzowych. Ma na koncie ponad 20 płyt solowych i nagranych w duecie. Na kolejnych 20 pojawia się jako jeden z wykonawców. Współpracował z Tomaszem Stańko czy Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Wystąpił z Duke Ellington Orchestra.

Gra Gershwina, Cole’a Portera i Chopina, ale tu – w jazzowych interpretacjach. Komponuje muzykę kameralną ale i filmową.

W 2008 polonia amerykańska włączyła go w poczet najbardziej zasłużonych 400 Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. Odznaczony jest Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2009).

Posłuchajmy>>>

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

Karolina Mikołajczyk jest skrzypaczką, Iwo Jedynecki gra na akordeonie. Tworzą niezwykle ciekawy duet, określany jako jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów młodego pokolenia. Tworzą ciekawe aranżacje, łamią stereotypy. Nie można się z nimi nudzić. Wśród ich trofeów znalazł się Paszport Polityki w kategorii „Muzyka poważna” za „wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych; wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon”. Byli nominowani do nagrody Fryderyk za płytę „Błażewicz” w kategorii Album roku muzyka współczesna.

Są laureatami I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Koncertowali w 30 krajach na czterech kontynentach.  Wydali trzy płyty.

Posłuchajmy>>>

Gérard Edery Trio

Zespołu Gerard Edery Trio mogliśmy już posłuchać w Kazimierzu. W 2019 roku zagrał podczas Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Koncert odbył się na Klepisku.

Grupa specjalizuje się w muzyce sefardyjskiej. Roztacza przed nami egzotyczny świat muzyki żydowskiej z terenu bliskiego wschodu, Hiszpanii, Portugalii, Maroko czy Egiptu. To wirtuozeria gry na gitarze, perski saz, akordeon i instrumenty perkusyjne. Sam Gerard Edery to obywatel świata. Urodził się w Casablance, wychował w Paryżu i Nowym Jorku. Nasiąknął wieloma tradycjami muzycznymi świata. Jest laureatem wielu nagród: Nagrody za Szerzenie Dziedzictwa Sefardyjskiego,

Na słuchaczy zawsze czeka niezwykła mieszanka stylów i formy z całego świata. Trio koncertowało w Europie, Afryce, Izraelu i Ameryce.

Posłuchajmy>>>

Roman Markowicz

Roman Markowicz to pianista, ale i krytyk muzyczny nowojorskiej prasy polonijnej. Wyemigrował z Polski w 1968 roku. Emigracja przerwała jego studnia w Państwowej Wyższej Szkole im . Fryderyka Chopina w Warszawie. W USA kontynuował studia. Ukończył Manhattan School of Music i sławną The Juilliard School, gdzie pracował przez wiele lat.

Koncertował z muzykami Filharmonii Nowojorskiej w koncertach organizowanych przez tę instytucję. Był nowojorskim korespondentem Ruchu Muzycznego. Od pięćdziesięciu lat mieszkał w Nowym Yorku, bywa jednak i koncertuje w Polsce. Był współprowadzącym audycję „Duża Czarna” w programie drugim Polskiego Radia, wystąpił z recitalem w Filharmonii Narodowej z okazji 50- tej rocznicy Wydarzeń Marcowych.

Pełen program festiwalu>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *