Non omnis moriar

Zakończył się projekt Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy „Non omnis moriar ...między przeszłością a przyszłością. Kresy - dziedzictwo, tożsamość, edukacja" dofinansowany przez Instytut Polonika.

Zakończył się projekt Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy „Non omnis moriar …między przeszłością a przyszłością. Kresy – dziedzictwo, tożsamość, edukacja” dofinansowany przez Instytut Polonika. W ramach projektu wspólnie z Rodakami i Ukraińcami porządkowano polskie cmentarze na Ukrainie, poznawano polską historię tych ziem, którą później przekazywano młodemu pokoleniu w Polsce.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy działa w zakresie upamiętniania oraz edukacji związanej z tradycją, historią, działaniami inwentaryzacyjnymi polskich śladów na terytorium Ukrainy. W tych działaniach jest również miejsce na współpracę z Rodakami oraz miejscową ludnością ukraińską. Wspólne patrzenie w przyszłość oparte na szacunku kulturowym i tożsamości narodowej jest bardzo ważne w działaniach stowarzyszenia.

Projekt z Poloniką

W roku 2021 Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy zrealizowało projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika – „Non omnis moriar …między przeszłością a przyszłością. Kresy – dziedzictwo, tożsamość, edukacja”. Służył on upamiętnianiu polskiego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie.

W czasie IX Rajdu Motocyklowego członkowie stowarzyszenia wspomagani przez Rodaków i Ukraińców uporządkowali trzy polskie cmentarze w Bohorodczanach, Łyścu i Młynowie.

Źródło: Wołyński Rajd Motocyklowy

Przygotowali także materiały o odwiedzanych na Ukrainie miejscach o polskiej przeszłości: Gródku Jagiellońskim, Stryju, Użhorodzie, Worochcie, Mikuliczynie, Nadwórnej, Bohorodczanach, Stanisławowie, Łyścu, Tłumaczu, Krynicy, Monasterzyskach, Brzeżanach, Zbarażu, Wiśniowcu, Krzemieńcu, Młynowie, Dubnie i Łucku.

#Odnaleziona_mogiła

Treści edukacyjne umieszczone zostały na profilu społecznościowym stowarzyszenia Facebook #eduwrm wraz z relacją z rajdu. Znajdziemy tam również materiały na temat akcji #odnaleziona_mogiła, w ramach której prezentowane są zdjęcia nagrobków polskich, które w czasie prac porządkowych na terenie zapomnianych polskich cmentarzy udało się odebrać ziemi i bujnej roślinności. Dzięki tej akcji udało się przekazać osobom poszukującym swoich kresowych korzeni informacje o ich przodkach. Do stowarzyszenia spływają także prośby o odnalezienie mogił w innych miejscach Ukrainy, co pozwala planować kolejne rajdy i prace porządkowe na cmentarzach w innych miejscach.

Żywe lekcje historii

W ramach projektu odbywały się również żywe lekcje historii – na cmentarzach, w kościołach, w budynkach Towarzystw i Szkół Polskich oraz podczas rozmów wieczornych, gdy okazywało się, że pomimo zmęczenia emocje związane z miejscami i ludźmi nie pozwalały spać.

Nie ma skuteczniejszej drogi poznawania historii od obcowania z historią miejsc i ludzi, nie ma też lepszej drogi upamiętniania przeszłości i budowania przyszłości od edukacji. A wspólna praca znosi bariery i buduje mosty między ludźmi bez względu na wiek, pochodzenie, narodowość, wyznanie.
Działania porządkowe projektu zakończyły się, do połowy listopada trwają działania edukacyjne publikowane na profilu organizacji. Projekt Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy „Non omnis moriar …między przeszłością a przyszłością. Kresy – dziedzictwo, tożsamość, edukacja” dofinansowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika.

Autor: Anna Kujawka, Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy

Czytaj także: WRM tym razem świątecznie>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *