Niepodległość po raz 103.

Kazimierz Dolny po raz 103. uczcił odzyskanie niepodległości przez Polskę. Symbolem tegorocznych uroczystości była 15 – metrowa flaga, która po ceremonialnej prezentacji zawisła nad Miasteczkiem.

Trzy lata temu czciliśmy setną rocznicę niepodległości

W Kazimierzu – nie tylko patetycznie w formie tradycyjnych uroczystości w farze i pod pomnikiem Piłsudskiego pod murami klasztoru, a ale także bardziej radośni, choć nie mniej podniośle – w formie wspólnego na rynku poloneza. Ten narodowy taniec połączył wszystkich bez względu na poglądy i sympatie polityczne. Pozwolił wierzyć, że tu na dole jest baza, by odbudowywać zaufanie społeczne i zgodę narodową.

W tym roku

Tak było i w tym roku podczas obchodów w tym roku, również bardziej uroczystych niż zwykle. Tym razem uświetniła ich ogromna biało – czerwona, którą przez rynek nieśli mieszkańcy o różnych przekonaniach. Razem. Później flaga ta zawisła na baszcie, w miejscu, gdzie podczas ważnych uroczystości powiewa od lat. Wieszano ją nawet wtedy, gdy było to aktem niezwykłej odwagi, jak w czasach okupacji hitlerowskiej. Dodawała ducha tym, którzy zdążyli ją zauważyć, zanim została zdjęta. I teraz też – powiewając z baszty – pokazuje, że kazimierzacy są jednością, że są bazą – jedną z bardzo wielu podobnych w Polsce – na której można budować, bo budowanie jest zakorzenione w ludziach głębiej.

-Ojczyzna to nie tylko terytorium, to nie tylko ziemia, ale przede wszystkim ludzie. Ludzie to naród. Państwo pokazujecie swoim zaangażowaniem, jak jesteście ważną komórką tego narodu. Przez 123 lata cztery pokolenia żyły pod jarzmem zaborców. Piąte pokolenie odzyskało niepodległość. Odzyskało wolność. W dzisiejszych czasach ta wolność kojarzy się bardziej z wolnością osobistą, wolnością sumienia, wolnością wyznania. Musimy o tym pamiętać, że drugiej osobie należy się szacunek, należy się poszanowanie jego wartości, należy tolerancja pomimo tego, że mamy różne poglądy, że jesteśmy od siebie różni. To, że spotykamy się 11 listopada, jest to wyraz tego, że jesteśmy Polakami i potrafimy wspólnie obchodzić święta narodowe, wspólnie celebrujemy poszanowanie naszych barw narodowych – mówił burmistrz Kazimierza w krótkim przemówieniu podczas uroczystości w miejscu pamięci narodowej pod murami klasztoru.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku>>>

Święto Niepodległości w Kazimierzu Dolnym – zaszczytem było nieść biało – czerwoną flagę>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *