Tradycyjna procesja z palmami przeszła wokół rynku w samo południe Niedzieli Palmowej. Wierni nieśli nie tylko palmy wyrosłe z tradycji słowiańskiej, ale także długie palmowe liście i gałązki oliwne. W ten sposób w Kazimierzu splatają się zwyczaje rodzimy i wschodni.
Tradycyjne palmy kazimierskie były zielone. Wykonywano je z borówki i objętego dziś ochroną bagna, które owijano wokół trzonka z traw, trzciny, bazi czy zbóż. Mało było w niej kwiatów, zastępowały je raczej zioła. Dla kontrastu dodawano elementy czerwone – chroniącego ludzi, dom i obejście od uroku. Taką palmą po powrocie z kościoła święciło się wszystkich domowników, zwierzęta gospodarskie, stodołę i pole – żeby się dobrze działo. Potem wkładano ją za obraz. Ale nie obrastała kurzem. Bazie połykano przy bólu gardła. Naparem z ukruszonych palmowych gałązek leczono zwierzęta gospodarskie. Dla ochrony przed chorobą kropiono je wodą święconą, gdy pierwszy raz po zimie wychodziły na pole. Podobnie postępowano z ziemniakami przed sadzeniem czy zbożem przed siewem. Palma chroniła też dom podczas burzy – stawiano ją wtedy w oknie.
Dziś magiczna moc palmy odeszła w przeszłość razem z dawnymi kazimierskimi wzorami. Dzisiejsze palmy miejscowe twórczynie ludowe przygotowują z suszonych kwiatów, traw i ziół. Można je kupić na przedświątecznych kiermaszach.
Do miejscowych palm od kilku lat w Kazimierzu podczas procesji Niedzieli Palmowej dołączają ogromne palmowe liście i gałązki oliwne, nawiązujące do klimatu kraju, w którym narodził się Jezus. Sama procesja ma symbolizować przecież powitanie Chrystusa w Jerozolimie, do której wjeżdża na osiołku, by przeżyć swą ostatnią ziemską Pachę. Stąd na początku pochodu postać Chrystusa na krzyżu zasłonięta fioletem. Tak zaczyna się Wielki Tydzień.
Triduum Paschalne w farze
Wielki Poniedziałek – Wielka Środa
6:00 – Laudesy – Organistówka
15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
17:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem i możliwością spowiedzi
18:00 Eucharystia
Wielka Środa
20:00 Ciemna Jutrznia; możliwość spowiedzi
Wielki Czwartek
godz. 17.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z rytem obmycia nóg, przeniesienie Pana Jezusa do ołtarza adoracji (ciemnicy); adoracja
Wielki Piątek
dzień postu ścisłego, dzień ciszy, zadumy i modlitwy
godz. 9:00 Jutrznia z Godziną Czytań
godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego – I dzień nowenny
godz. 16:15 droga krzyżowa
godz. 17:00 Liturgia na cześć Męki Pańskiej; adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w farze do 22:00
godz. 22:00 Ciemna Jutrznia
Wielka Sobota
godz. 9:00 – 16:00 adoracja Najświętszego Sakramentu
godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego – II dzień nowenny
godz. 9.00 – 12.00 poświęcenie pokarmów w kościele farnym
godz. 22.00 Liturgia Wigilii Paschalnej (najważniejsza liturgia w roku kościelnym). Składa się z błogosławieństwa ognia i paschału, Orędzia Paschalnego, Liturgii Czytań, udzielenia i odnowienia sakramentu chrztu św. Prośba o przyniesienie świec. Uroczystość zakończy się procesją rezurekcyjną.
Wielkanoc
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
godz.: 6:00, 10:30, 12:00, 18:00 msze św. w farze
godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego – III dzień nowenny
godz. 17:00 – Nieszpory kończące Triduum Paschalne.
Poniedziałek Wielkanocny
godz. 7:30, 8:30 Wierzchoniów, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00 Bochotnica i 18:00 msze św. w farze
godz.12:00 strażacki lany poniedziałek – rynek
godz. 13:00 koncert wielkanocny w farze
Czytaj także: Kazimierska droga krzyżowa>>>