Wtorek – kolejny dzień festiwalowych dylematów. Co zobaczyć, z czego nie można zrezygnować w żaden sposób, a co można jednak pominąć – z bólem serca i nadzieją, że może uda się jeszcze zobaczyć?
W południe w Kinie Lubelskie zobaczymy krótki metraż Darii Kasperek „Równonoc”. Dla reżyserki to czas najważniejszych spotkań i ostatecznych pożegnań. Podróż w kierunku własnej esencji życia. A czym od tego momentu równonoc będzie dla nas?
Po tym filmie zdążymy spokojnie na wycieczkę „Kazimierz poniekąd filmowy — Danuta Borzecka — spacer z przewodnikiem”. To okazja, by dowiedzieć się, dlaczego w Kazimierzu gościli: wisielec, Eskimosi i pan Kleks czy oszuści paradowali na wyspę krowią czy złoczyńców, czy podróżuje się tu za jeden uśmiech, czy na księżyc i w końcu, że te księżyce są dwa. Początek wycieczki po centrum Kazimierza przy bramie wejściowej do Miasteczka festiwalowego o godzinie 13:00.
O 17:00 proponujemy powrót do kina. Kto jeszcze nie widział filmu Thomasa Vinterberga „Na rauszu” z 2020 r., powinien go zobaczyć. Czy można eksperymentować z alkoholem, sprawdzając, czy jesteśmy w stanie kontrolować się przekraczając kolejne granice? „Na rauszu” to laureat tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Kto ten film miał okazję już oglądać, może wybrać się do Mięćmierza na debatę w Galerii Klimaty „Siła kobiet”. O rosnącej roli kobiet w społeczeństwie i upadku patriarchatu dyskutować będą wybitne przedstawicielki debaty publicznej na ten temat: Dorota Danielewicz, Ewa Łabno-Falęcka, Wojciech Eichelberger i zdalnie Klementyna Suchanow. Początek o 17:30.
Po tym spotkaniu warto zaplanować sobie powrót do Miasteczka przez Plebankę. Tam – w wąwozie – od 19:00 koncertować będzie Piotr Damasiewicz. Niecodzienne miejsce jak na koncert, zapowiada się więc ciekawie.
Na film „Kochankowie” w reż. Nicole Garcii raczej już nie zdążymy, ale na „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza już tak. Polski reżyser, który będzie gościem specjalnym, z czułością opowiada o środowisku, w którym się wychował, o zwykłych mieszkańcach i prostej prawdzie – naprawę świata należy zacząć od siebie. Początek projekcji w Kinie Perła na zamku o 21:00.
W międzyczasie można zajrzeć między innymi do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki przy ul. Lubelska 12 na wystawę Maksa Skrzeczkowskiego „Kazimierz Dolny górą”. To eklektyczny zbiór niecodziennych widoków Kazimierza Dolnego, widzianych z lotu jaskółki lub z innych nietypowych perspektyw. Zdjęcia można nie tylko podziwiać na wystawie, ale też nabyć i podziwiać je w domu. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wyposażenie studia fotograficznego w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
To wybrane propozycje festiwalowe. Tutaj cały program filmowy i program wydarzeń towarzyszących.