Na co na Dwa Brzegi w poniedziałek?

Za nami dwa intensywne pierwsze dni festiwalu. Co nas czeka w festiwalowy poniedziałek?

Za nami dwa intensywne pierwsze dni festiwalu. Co nas czeka w festiwalowy poniedziałek?

Poniedziałkowy program na Dwóch Brzegach jest bardzo bogaty. Filmy, wystawy, spotkania – do wyboru, ale i tak trzeba wybierać, co łatwe nie jest.

Tuż przed południem rozpocznie się „Między brzegami” spacer wodno – filmowy z dr. Andrzejem Pawłowskim.
-Podczas rejsu statkiem pasażerskim, który (nota bene) ma w sobie coś z kinowej atmosfery – przed oczami pasażerów jak w kalejdoskopie przesuwają się ładne widoki – zaprezentowana zostanie historia (również naturalna) i walory Małopolskiego Przełomu Wisły oraz przypomniane zostaną produkcje filmowe (zilustrowane wybranymi kadrami), jakie powstały w tej niezwykłej scenerii „między brzegami” – w kazimierskim odcinku doliny przełomowej – czytamy w zapowiedzi.

W samo południe Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na spotkanie z prof. Januszem Oskarem Knorowskim, które związane jest z prezentowaną właśnie w Galerii Wystaw Czasowych przy ul. Rynek 19 jego wystawą „Ciemna strona raju”.
-Janusz Knorowski opowie nie tylko o swojej twórczości, dotykającej zakamarków ludzkiej egzystencji oraz obecności człowieka w tkance społecznej, ale także o swojej obecności w życiu artystycznym Kazimierza Dolnego – głosi materiał prasowy.

Tuż po południu w Kinie Lubelskie film krótkometrażowy „Dorothy non deve morire” w reż. Andrea Simonetti, którego inspiracją była słynna historia o kraju czarnoksiężnika Oza.

Po czwartej po południu warto zajrzeć do Mięćmierza na wernisaż Galerii Klimaty, która świętuje swoje 15 – lecie.
-Powstała z naturalnej potrzeby środowiska artystów i twórców kultury, którzy związali swoje losy z Mięćmierzem, poczynając od końca lat 60. ubiegłego wieku. Ta liczna grupa twórców przyciągnęła do Mięćmierza innych przedstawicieli środowisk artystycznych oraz krytyków i historyków sztuki. W ten sposób powstał swoisty tygiel intelektualny, którego emanacją stała się Galeria Klimaty. Działając bez żadnego budżetu, w prostej wiejskiej przestrzeni, od piętnastu lat gromadzą się tutaj ludzie sztuki i kultury, pokazując swoje dzieła i dyskutując nie tylko o sztuce – czytamy w materiałach prasowych.

Godzina 17:00 Kino Lubelskie zaprasza na film z 2016r. „Niewinne” w reż. Anne Fontaine. Krytyka filmowa podkreślała przepiękne, malarskie kadry i znakomita grę aktorską Agaty Kuleszy i Agaty Buzek.

Jak pogodzić tę projekcję ze spotkaniem o 17:30 w Galerii Klimaty, które poprowadzi ojciec Tomasz Dostatni? Jego gościem będzie Grzegorz Gaudea, autor książki o przemilczanej tragedii lwowskich Żydów w listopadzie 1918 roku. „Lwów, kres iluzji” to wstrząsająca relacja o pogromie zgotowanym we Lwowie żydowskim sąsiadom przez Polaków wszystkich stanów tuż po odzyskaniu niepodległości.

Dzień możemy zakończyć filmem z 2020 r. „Geniusze” w reż. Thora Kleina na zamku. To fabularna opowieść o dwuznaczności postępu i braku neutralności nauki. Początek seansu o 21:00.

To wybrane propozycje festiwalowe. Tutaj cały program filmowy i program wydarzeń towarzyszących.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *