Muzealna niedziela

Muzeum Nadwiślańskie otworzyło dwie wystawy czasowe.

Weekend obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. Były spotkania, koncerty, wernisaże, pokazy aikido i wycieczki. W niedzielę, w kazimierskim Muzeum Nadwiślańskim odbyły się otwarcia dwóch wartościowych wystaw.

Historia w monetach zapisana

Pierwsza z wystaw otwarta została we Dworze z Gościeradowa przy ul. ul. Podzamcze 20, 15 sierpnia o 14:00. Prezentuje bezcenny zbiór numizmatów pochodzących z Kazimierza Dolnego.

W 2012 roku, podczas remontu Fary, doszło do niezwykłego odkrycia. Po zdjęciu posadzki znaleziono blisko 250 monet, pochodzących z różnych okresów historycznych. Najstarsza z nich, to denar z czasów Kazimierza Wielkiego. Skąd pieniądze pod posadzką? Dawniej zamiast posadzki była podłoga drewniana. Przez jej szpary, jak sądzą archeolodzy, wpadać mogły monety modlących się wiernych i zostawały tam po nasze czasy.

W trakcie otwarcia wystawy mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych wykładów Zbigniewa Kiełba i dr Marcina Wawerskiego. Można było obejrzeć wystawę czy wybić monetę pamiątkową. Wystawie towarzyszy publikacja Muzeum Nadwiślańskiego „Historia w moneta zapisana” autorstwa Zbigniewa Kiełba.

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele muzeum ,władz lokalnych, mieszkańcy Kazimierza i turyści. Tak wypowiadali się o wystawie kazimierzacy:

„Przepiękne zbiory monet, pan Zbigniew Kiełb w bardzo przystępny i rzeczowy sposób przybliżył historię monet oraz przeanalizował zbiory monet w poszczególnych wiekach ( od XIVw do XIXw ) a pan dr Marcin Wawerski przedstawił historię Kazimierza trochę z innej strony – przez pryzmat odkrytych monet z kazimierskiej fary – mówi Jan Księski z Kazimierza. – Jestem zaskoczony wielkością zbioru, nie spodziewałem się, że aż tyle monet zachowało się pod podłogą kazimierskiej fary”

„Uważam, że ta wystawa jest ważna dla społeczności kazimierskiej, no pozwala troszkę inaczej spojrzeć na naszą przeszłość, na lokalną gospodarkę – mówi Ewa Wolna, przewodnik turystyczny i przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej. – To ważny przyczynek do historii naszego miasta, która że szczegółami nie jest jeszcze w pełni poznana i opracowana.”

Wystawa otwarta jest od czwartku do poniedziałku w godzinach od 10:00 -17:00, wstęp wolny.

Sztućce znane i (nie)znane.

Druga z wystaw, której wernisaż odbył się w minioną niedzielę, o godzinie 15:00, to czasowa wystawa oddziału Sztuki Złotniczej prezentująca bogactwo i różnorodność sztuców.

Pomyślcie Państwo jakie sztućce posiadacie w domu? Łyżki, noże i widelce czy coś więcej? Miłośnicy sztuki kulinarnej miewają w domu osobne sztućce do ryb i osobne do mięsa, łyżeczki różnej wielkości: inne do zupy, herbaty, kawy a a także widelczyki do tortu. A gdybyśmy mieli mieć kilkadziesiąt różnych rodzajów sztućców? Co byśmy nimi jedli? Zastanówmy się jak elegancko zjeść grejpfruta, pomarańcz czy winogrona? Jakich sztućców używano do szparagów? Czy do picia absyntu potrzebne są w ogóle sztućce? Na te i inne pytania odpowiada wystawa “Sztućce znane i (nie)znane. Zabytkowe sztućce – ich historia, wielość i różnorodność form”.

Wystawę można będzie zwiedzać w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego ul. Rynek 19, do 5 maja 2022 roku.

Muzeum otwarte jest w sezonie letnim codziennie w godzinach 10:00-17:00, w sezonie zimowym codziennie poza wtorkiem w godzinach 9:00-16:00. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum Sztuki Złotniczej 10/12 zł/os.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *