Mięćmierz intelektualnie

Festiwal Filmu i Sztuki za nami. Za nami filmy w kinie pod namiotem i żywiołowe dyskusje o nich. Za nami spotkana z twórcami X muzy. Za nami także debaty intelektualne o przeszłości i teraźniejszości w Galerii Klimaty w Mięćmierzu.

Festiwal Filmu i Sztuki za nami. Za nami filmy w kinie pod namiotem i żywiołowe dyskusje o nich. Za nami spotkana z twórcami X muzy. Za nami także wieczorne debaty intelektualne o przeszłości i teraźniejszości w Galerii Klimaty w Mięćmierzu.

Intelektualne spotkania w Galerii Klimaty przygotowane specjalnie na jubileusz 15 – lecia Galerii skończyły się wraz z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Uczestniczyli w nich

dominikanin Tomasz Dostatni OP, który od lat prowadzi w Mięćmierzu debaty na trudne tematy, Grzegorz Gauden autor książki „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”, wybitni przedstawiciele debaty publicznej na temat rosnącej roli kobiet w społeczeństwie i upadku patriarchatu: Dorota Danielewicz, Ewa Łabno-Falęcka, Wojciech Eichelberger, Klementyna Suchanow, profesorowie i wykładowcy uniwersyteccy: Maria Poprzęcka, Waldemar Baraniewski, Bogusław Deptuła, Wojciech Tygielski, Wojciech Włodarczyk.

Poruszano kwestie

antysemityzmu w czasach odradzającej się Rzeczypospolitej i obecnie. Dyskutowano o sile kobiet. Zastanawiano się, jak wyzwolić się ze szponów sarmatyzmu, który okazuje niebezpieczny dlatego, że znów się rozgościł w naszym społeczeństwie, że znów kieruje nasze działania ku idealistycznie postrzeganej przeszłości, a nie ku temu, co powinniśmy tworzyć tu i teraz.

Tematy jak najbardziej aktualne, niełatwe, kontrowersyjne, warte nie tylko obejrzenia czy przedyskutowania, ale także działania.

Kto nie uczestniczył w mięćmierskich debatach festiwalowych, niech oczywiście żałuje. Dla tych jednak, którym nie dane było w tych debatach uczestniczyć,

mamy niespodziankę.

Galeria Klimaty udostępniła nagrania z dyskusji. Warto je przejrzeć, najlepiej wspólnie z przyjaciółmi i przedyskutować postawione tezy w swoim gronie. O czym dyskutowano? O naszym antysemityzmie, patriarchalizmie i szowinizmie czy sarmatyzmie. To były nie tylko rozmowy pomiędzy prelegentami – także z publicznością, chociaż nie zawsze pytający otrzymywali gotowe rozwiązania.

-To pytanie każdy z nas musi zdać sobie sam i na nie odpowiedzieć – odpowiadała na jedno z pytań po wykładzie prof. Maria Poprzędzka. – Żebyśmy się nie pogrążyli w ksenofobii, której popis daliśmy przy okazji uchodźców, żebyśmy nie pogrążyli się w obskurantyzmie, w takiej wieprzowatości, w lenistwie umysłowym.

Zachęcamy do oglądania.

Rozmowa Tomasza Dostatniego z Grzegorzem Gaudenem wokół książki „Lwów – kres iluzji”

Spotkanie z Grzegorzem Gaudenem

Spotkanie o sile kobiet

Siła kobiet

Spotkanie o sarmatyzmie dawniej i obecnie

O sarmatyzmie wczoraj i dziś

Czytaj także: Festiwalowy brzeg w Mięćmierzu>>>
Czytaj także: Jacy jesteśmy my, Polacy>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *