Miasto romansów i ballad

Inscenizacje "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w wielu punktach Kazimierza, romantyczne manifesty trzech pokoleń kazimierzaków i wspólna biesiada przy ognisku wraz z dudarzem przy dźwiękach jego muzyki . Tak w Kazimierzu celebrowano 200. rocznicę wydania Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Kazimierz Dolny uznawany jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza musiało być tu więc szczególnie uroczyste.

Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” odczytano w pięciu różnych punktach miasta. Uznaną za manifest epoki – balladę „Romantyczność” przeczytano w samym sercu Miasteczka – pod studnią na rynku. Druga rynkowa studnia stała się świadkiem „Powrotu taty”. Igraszki diabła w „Pani Twardowskiej” rozegrały się na kazimierskim zamku. Pani zabiła pana w „Lilijach” na skwerku przy poczcie, a Świtezianka objawiła się spacerującym przy pięknej pogodzie nad Wisłą u ujścia Grodarza. Podsumowaniem wszystkich czytań było wspólne celebrowanie siewby na Małym Rynku i delektowanie się opowieścią dudarza z ballady „Dudarz”.

W role bohaterów mickiewiczowskich ballad wcielili się kazimierzacy – restauratorzy, artyści, nauczyciele i młodzież, w tym uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Inscenizacjom sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, która pozwoliła cieszyć się pięknem i Kazimierza, i literatury.

Romantyczne manifesty

Aby podkreślić romantyczny charakter Miasteczka, pod studnią na rynku wygłoszono romantyczne manifesty trzech pokoleń kazimierzaków – tych z urodzenia i tych z wyboru.

-Postulujemy! Aby w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza uszanować romantyczność! Aby mieć serce i weń patrzeć! Aby sięgać, gdzie wzrok nie sięga! Łamać, czego rozum nie złamie! Rozpuszczać uciśnione, rozplątać nawęźlone! Uwolnić zniewolone! Postulujemy powrót do serca i do pieśni dziadów naszych – głosił jeden z manifestów oparty mocno o hasła epoki Mickiewicza.

Podsumowaniem romantycznego święta, w jakie w tym roku przerodziło się Narodowe Czytanie, była ballada „Dudarz” odegrana przez aktora Dariana Mitukiewicza-Wiesnera. Romantyczną sobotę w Kazimierzu zakończył koncert dudarza Mikołaja Woźniaka, któremu towarzyszył pokaz „Obraz i dźwięk” autorstwa Krzysztofa Cinemanuala Owczarka.

Organizatorem tegorocznego Narodowego Czytania było Stowarzyszenie Wolny Kazimierz. Jego projekt Kazimierz Dolny miasto Ballad i romansów – Romantyczna stolica Miłości” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej zdjęć>>>

Czytaj także:

Romanse i ballady w Kazimierzu>>>
Narodowe Czytanie 2021 na deskach szkolnej auli>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *