Z okazji rocznicy 550-lecia Województwa Lubelskiego Marszałek Województwa przyznaje zasłużonym okolicznościowe medale. Wyróżnienia trafiają do osób, stowarzyszeń i firm zasłużonych dla województwa. Laureatem medalu jest między innymi Piekarnia Sarzyński z siedzibą w Kazimierzu Dolnym. Inny z takich medali przygotowany został dla Jędrzeja Jaworskiego.
W muzeum
W minioną niedzielę, podczas otwarcia wystawy biżuterii Marka Huculaka, wręczono wyróżnienie Jędrzejowi Jaworskiemu. Pamiątkowy medal wręczył Piotr Szczepanik p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Jędrzeja Jaworski otrzymał wyróżnienie w dowód wdzięczności i uznania za szczególny wkład w działanie Muzeum Sztuki Złotniczej.
Jędrzej Jaworski
Jędrzej Jaworski to Polak, z kanadyjskim obywatelstwem. kolekcjoner i inicjator powstania Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.
Jaworski jest chemikiem z wykształcenia, ale zawodowo związany był z handlem. Przez wiele lat był szefem jednego z zachodnich przedstawicielstw handlowych w Polsce. Z zamiłowania jest kolekcjonerem.
W 1978 roku Jędrzej Jaworski skontaktował się z dyrektorem Muzeum Nadwiślańskiego, Jerzym Żurawskim. Chciał złożyć swoje zbiory sreber w depozyt do muzeum, aby to przybliżyło je szerszemu gronu odbiorców. Na zbiory składało się 550 srebrnych przedmiotów. Były to w większości zabytkowe srebra stołowe. Skatalogowane i naukowo opracowane.
Spotkanie panów i ich ustalenia zaowocowały powstaniem w Kazimierzu Dolnym jedynego w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej. Nie mówiono już o depozycie. Jędrzej Jaworski przekazał cały zbiór do kazimierskiego muzeum.
Fajans
Przez wiele lat w piwnicach janowieckiego zamku były eksponowane inne zbiory Jędrzeja Jaworskiego. To bogate zbiory fajansu, głównie z Delf w Holandii. Zbiory te niebawem z Janowca zniknął. Mają trafić do Muzeum Zamojskich w Kozłówce.
Czytaj także:
Platery czyli sreber blask>>>
Koniec Muzeum Zamek w Janowcu?>>>