Majówkowy zawrót głowy

Wraz z Wielkanocą sezon turystyczny w Kazimierzu Dolnym rozpoczął się na dobre. W tygodniu miasteczko jest jeszcze spokojniejsze, odwiedzają je głównie wycieczki szkolne i emeryci. W weekendy jest tłumniej, są wycieczki dorosłych oraz turyści indywidualni.

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku będzie tłocznie, głośno i kolorowo. W długi weekend przyjadą do Kazimierza Cyganki – wróżbitki. Tym, którzy się przy nich zatrzymają, wróżę utratę przynajmniej 50 zł. Na Kazimierskim Rynku pojawią się liczni portreciści/karykaturzyści, muzycy, mimowie, żonglerzy. Przy kamienicach Przybyłów staną malarze – i Ci nasi, których widujemy od lat i nowi. W końcu wielu turystów przyjeżdża do miasteczka, aby zagłębić się w jego artystycznym klimacie.

Będą wycieczki z przewodnikami, przejażdżki melexami, rejsy statkami (wykaz imprez jak co tydzień pojawi się w naszym weekendowniku)

Na turystów czekają klimatyczne noclegi. A jest ich w Kazimierzu wiele. To hotele konferencyjne, hotele ze spa, klimatyczne pensjonaty, przytulne pokoje gościnne, B&B, apartamenty i domy pod wynajem. Restauracje prześcigają się w wiosennych menu.

Uwaga parking!

Kazimierz Dolny jest miasteczkiem malutkim, ale przepisy dotyczące parkowania ma. W Kazimierzu można zatrzymywać się tylko na wyznaczonych parkingach. Wszystkie parkingi są płatne. Największe parkingi znajdują się przy wjazdach do centrum: na ul. Puławskiej i Tyszkiewicza od północy, a od południa przy ul. Kwaskowa Góra. Wiele dużych parkingów znajdą Państwo na ul. Nadrzecznej. Parkingi z parkometrami znajdują się a ul. Senatorskiej, Zamkowej 2, Lubelskiej 52a.

Motocykle nie mogą parkować na chodnikach i w rynkach. Mogą parkować na każdym z parkingów miasteczka i parkingu dla motocykli w porcie jachtowym.

Zachęcamy do stosowania się do przepisów, szczególnie, że w tym roku Kazimierz ma już komisariat policji, a nie tylko posterunek. Poza tym, lepiej przespacerować się pobrzeżem Wisły czy urokliwymi uliczkami niż stać w korku i szukać parkingu najbliższego centrum.

Toalety ważna rzecz

W mieście są toalety publiczne. Największa mieści się nad Wisłą, przy rzeczce Grodarz, u wylotu ul. Senatorskiej w kierunku Wisły. Jest też toaleta pod Dzwonnicą (ul. Zamkowa 2) oraz w budynku Pijalni Czekolady Wedla przy ul. Browarnej 4.

Oczywiście każda restauracja i kawiarnia w miasteczku mają toalety, dla gości bezpłatne. Pamiętajmy, że w długi weekend czeka nas przy toalecie kolejka.

Toaleta na stacji benzynowej Orlen w Kazimierzu Dolnym przeznaczona jest tylko dla klientów stacji.

Da się odpocząć?

Da. Może nie w Rynku, ale można znaleźć w Kazimierzu i spokój i ciszę. Zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu. Spacery po Kazimierskim Parku Krajobrazowym są o tej porze roku cudowne. Pobudzona do życia przyroda raczy nas piękną zielenią i kwitnącymi roślinami. Spacery, rowery, wizyta na zamku Esterki w Bochotnicy, spacer do Mięćmierza, czy na Skarpę Dobrską na pewno się udadzą.

Spokój znajdą Państwo w muzeach – lubimy wszystkie, ale na ten weekend polecamy szczególnie Muzeum Przyrodnicze znajdujące się w pięknym spichlerzu Mikołaja Przybyły i Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. Do Kuncewiczówki prowadzi urokliwy Wąwóz Małachowskiego. Zachęcamy też do odwiedzenia archeologicznego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – Grodziska Żmijowiska. Jak co roku, w dniach 1-3 maja, odbędą się tam Spotkania z Archeologią.

Można skorzystać z podpowiedzi z naszej strony, zakupić mapę wąwozów w kazimierskim Centrum Informacji Turystycznej czy ściągnąć aplikację na telefon „Kazimierz Dolny”.

Czytaj także:
Rowerem wokół Kazimierza: Skarpa Dobrska>>>
Spacerkiem: Godzina długich cieni >>>
Spacerkiem: Kiedy zakwitną jabłonie >>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *