Lubelskie na ferie

Zaczęły się ferie. W tym roku znów w tradycyjnej formie – podzielone na cztery terminy z podziałem na województwa. Jako pierwsze, 17 stycznia, ferie rozpoczynają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. 24 stycznia na ferie ruszą szkoły z województw podlaskiego
i warmińsko-mazurskiego. W trzeciej turze, od 30 stycznia, wypoczywać będą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Najdłużej na ferie w tym roku czekają województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. Ostatnia tura ferii rozpocznie się 14 lutego.

Zimowe szaleństwa

Lubelszczyzna, to dobrze przygotowane stoki narciarskie. W promieniu 15 km od Kazimierza mamy aż 3 stoki. Jeden z nich, Stacja Narciarska Kazimierz, znajduje się w samym Kazimierzu Dolnym. Stok Parchatka niespełna 10 km od Kazimierza, a Nart-Sport w Rąblowie 15 km. Informacje o stokach znajdą Państwo w artykule Na narty! Nieco dalej mamy stoki w Lublinie – na Globusie.

Lodowisk niestety nie ma w samym Kazimierzu Dolnym, można ich szukać w Opolu Lubelskim, Puławach i Lublinie. Obiekt w Opolu Lubelskim jest nowy, otwarty w grudniu 2021 roku. W Puławach co prawda lodowisko MOSiR jest niezadaszone, ale dobrze przygotowane. Otarte jest w tygodniu od15:00 do 21:00, w weekendy od 10:00 do 21:00. W ferie godziny pracy będą dłuższe i w tygodniu, przed południem dzieci i młodzież w województwa Lubelskiego ma wstęp za 1 zł (po okazaniu legitymacji szkolnej). Trzymamy kciuki za pogodę, bo niestety puławskie lodowisko jest od niej uzależnione. Lubelska Icemania to duże, zadaszone lodowisko. W tygodniu do południa jeżdżą kluby sportowe i grupy, po południu i w weekendy łyżwiarze indywidualni. W ferie będzie czas wejść indywidualnych także przed południem w tygodniu.

Jeśli pojawi się śnieg, zawsze można urozmaicić sobie czas w okolicach udają się na kulig.

Spacery i wycieczki

Aura nie zawsze sprzyja pieszym wyprawom. Są jednak zwolennicy tezy, że nie ma złej pogody, a tylko złe ubranie. Zakładamy śniegowce, lub gumowce, a najlepiej „trapery” oraz ciepłe kurtki i w drogę. Spędźmy ferie na powietrzu.

Do zwiedzenia mamy urokliwe parki. Kazimierski Park Krajobrazowy, którego ścieżkami prowadzą liczne trasy nordic walking. Należy pamiętać, że less bywa śliski. Zachęcamy do zakupu mapy wąwozów w Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu Dolnym lub pobrania aplikacji na telefon Kazimierz Dolny. Dostępna jest wersja na androida i na iOS.

Bardziej cywilizowaną przestrzeń prezentują zabytkowe parki: w Puławach i w Nałęczowie. W Puławach spacerowicze podziwiają parkowy dziedziniec i urokliwą bryłę Pałacu Czartoryskich. Atrakcją są też spacerujące tu pawie. Na lewo od pałacu jest wejście do Ogrodu Górnego, gdzie obejrzeć można budynki pierwszego polskiego muzeum: Świątynię Sybilli i Dom Gotycki. Za mostem nad Głęboką drogą zobaczą Państwo jeszcze Domek Grecki – obecnie bibliotekę. Ogród Dolny jest miejscem ciekawym, ale wymaga lepszego obuwia, a czasem także poczucia równowagi.
Park Zdrojowy w Nałęczowie to miejsce spokojne. Spacerując, obejrzycie Państwo remontowany budynek pałacu, Dwór Gałęzowskich oraz budynki sanatoryjne: Dom Zdrojowy, Stare Łazienki, Werandki i Sanatorium Książę Józef. Odszukać można kawiarnie, aby rozgrzać się kawą, herbatą czy czekoladą. Aby zmienić klimat można także spędzić czas w Atrium na basenach czy kręglach.

Można się wybrać na wycieczki z przewodnikiem po Kazimierzu Dolnym – ofertę na ferie, w dodatku promocyjną ma Licencja na oprowadzanie. W tygodniu wycieczki są nieco tańsze, a oprócz Zamek, legendy i stary Kazimierz są także wycieczki Zagadkowy Kazimierz – specjalnie dla rodzin z dziećmi.

W Lublinie też czekają Państwa miejsca na wycieczki: Muzeum Wsi Lubelskiej – Skansen, z wioskami z terenu całej Lubelszczyzny, dworem szlacheckim i miasteczkiem. Ogród botaniczny UMCS kusi, otwartym w tym roku, Parkiem Iluminacji „Botaniczna Podróż”.

Pod dachem

Czasami pogoda nie pozwala na spacery czy białe szaleństwo. Na szczęście nasz region obfituje w muzea. Zaczniemy od kazimierskich. Młodzi turyści, ale i ich rodzice chętnie zajrzą do tych najmniejszych muzeów miasteczka. Kazimierskie Muzeum Kloców Lego kusi najmłodszych, ale z przyjemnością i wielkim sentymentem odwiedzają je dorośli. Ma bardzo dobre noty u bloggerów. Znajdziecie tu Państwo i zestawy historyczne, i nowe i… Kazimierz Dolny z klocków lego.
Niewielkie i smakowite Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych zaprasza do zwiedzania (piwnice piekarni Sarzyńskich) ale i na pokazy / warsztaty. Pokazy odbywają się w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13:30 – przez cały okres ferii, czyli do końca lutego.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do swoich oddziałów: Muzeum Sztuki Złotniczej, Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, do Galerii Wystaw Czasowych i Dworu z Gościeradowa. Najmłodszych najbardziej zainteresuje oddział Muzeum Zamek w Janowcu z magiczną wystawą w spichlerzu. W sezonie zimowym muzeum działa w ograniczonych terminach, proszę więc sprawdzić dostępność TU.

W Puławach, w pałacu, znajduje się Muzeum Książąt Czartoryskich w Puławach. Muzeum mieszczące się w pięknych wnętrzach puławskiego pałacu można zwiedzać codziennie między 8:00 a 16:00.

Pod Nałęczowem, w Wojciechowie znajduje się ciekawe Muzeum Kowalstwa.

Kolejne muzea czekają nas w Nałęczowie – to Muzeum Bolesława Prusa oraz Muzeum – Chata Stefana Żeromskiego. Lubin od zeszłego roku posiada już Muzeum Narodowe. Warto zwiedzić zarówno Zamek Lubelski jak i inne oddziały muzeum lubelskiego: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, Muzeum Historii Miasta, Muzeum Józefa Czechowicza, Dworek Wincentego Pola i Muzeum Martyrologii. Dzieci na pewno zainteresuje lubelskie Regionalne Muzeum Cebularza.

W Dęblinie znajduje się Muzeum Sił Powietrznych. Część ekspozycji we wnętrzach, ale najciekawsze eksponaty – samoloty już na świeżym powietrzu.

Atrakcje wodne

Z wodą w naszym regionie kojarzy się przede wszystkim Nałęczów. W końcu to tu leczy się wodą. A SPA oznacza właśnie Sanitas Per Aquam, czyli zdrowie przez wodę. W centrum Parku Zdrojowego, w Atrium na piętrze znajduje się basen z masażami, jacuzzi i saunami.

W Puławach także można korzystać z wodnych atrakcji. Baseny znajdują się na hali sportowej MOSiR oraz w Hotelu Oskar, gdzie działa spore SPA.
W Lublinie atrakcji wodnych jest znacznie więcej. Na zapalonych pływaków czekają: Strefa H2O, Aqua Lublin i Hala MOSiR. Baseny są także w SPA Orkan.

Inspiracje

Wiele miejsc w okolicy organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ciekawym miejscem jest Młyn Hipolit. Jest tu Muzeum Minerałów, planetarium i wiele propozycji warsztatów.

Pod Kazimierzem, na Cholewiance, odnaleźć można ekomuzeum Siedlisko Małgorzaty. Miejsce przeniesie Państwa w czasie, a pobyt urozmaicić mogą warsztaty i pokazy.

W Cholewiance można się też wybrać na spacer z alpakami. Te urokliwe zwierzątka są obecnie bardzo popularne w naszych okolicach jest już kilka gospodarstw proponujących alpakoterapię. Alpaki – Cholewianka, Alpaki Kępa Chotecka, Alapakoterapia Bronowice pod Puławami.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *