Lany poniedziałek ze strażakami

Okres Wielkanocy to pracowity czas dla naszych strażaków. Członkowie OSP pełnią straż przy grobie Chrystusa w kazimierskiej Farze oraz w kościele franciszkanów. A w lany poniedziałek są prawdziwymi gwiazdami.

Śmigus Dyngus na Rynku

Tradycja śmigusa kazimierskiego sięga początków OSP, kiedy to strażacy jeździli po wsiach w wielkanocny poniedziałek, lali wodą po dachach, aby się nie paliły. Przy okazji zbierali datki, dzięki którym mogli zakupić sprzęt.

Od lat kazimierska OSP przygotowuje ciekawe widowisko. Wozy strażackie pojawiają się na Rynku. Po tradycyjnych życzeniach od strażaków wozy ruszają „na objazd”. I oczywiście, jak to strażacy, leją wodę. Nie tylko po dachach. Jeśli ktoś chce zostać oblany, to na pewno będzie. Śmiechu i radości jest co niemiara.

Tłumnie i gwarno

Na strażacki śmigus-dyngus przybywają mieszkańcy, turyści i liczni dziennikarze. W tym roku było wyjątkowo tłocznie. Już od Puław na drodze było ciasno. Przed Kazimierzem ustawił się korek. Rozprawiano o problemie z dojazdem w kazimierskich uliczkach i kawiarenkach.

O godzinie 12:00 na Rynku pojawił się wesoły tłum przygotowany na bycie oblanym. Niektórzy wyposażeni byli w parasolki i kurtki przeciwdeszczowe. Większość uczestników liczyła jednak, że przy pięknej pogodzie ubrania szybko wyschnął. A jak strażacy uruchomili armatki wodne, nikt nie był bezpieczny. Nawet w knajpkach obawiano się, że woda wedrze się przez drzwi.

Po wodnej akcji strażacy nie odjechali z Rynku. Pozostali by zaprezentować sprzęt i porozmawiać z widzami widowiska. Za wsparcie kwesty na rzecz kazimierskiej OSP otrzymywano okolicznościowy znaczek. Tegoroczną przypinkę zaprojektował przyjaciel straży Zbigniew Poldek.

Na Wisłę

Ale w południe zabawa się nie skończyła. W tym roku, po raz pierwszy, impreza była kontynuowana nad Wisłą. Strażacy wykorzystali swoją łódź desantową i to ona była bohaterem wydarzeń na Bulwarach Wiślanych. Licznie zgromadzeni widzowie znowu zostali oblani. Ale to na szczęście!

Chcecie poczuć atmosferę kazimierskiego dyngusa? Zapraszamy na film.
Film UM, Film Rynek, Film Wisła, Zdjęcia 1, Zdjęcia 2.

Czytaj także:
Strażacki Lany Poniedziałek >>>
Kazimierski śmigus-dyngus>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *