Było to muzyczne podsumowanie podwójnej wystawy „ Jan Płoński snycerz – Krzysztof Heyke fotografie”. Koncert u Kuncewiczów mimo wczesnej pory zgromadził liczną publiczność.
Czwartkowe wczesne popołudnie w Kuncewiczówce jak zwykle nie przypominało wizyty w muzeum. To było raczej spotkanie w przedwojennym salonie Kuncewiczów. Z dala od telewizora i wielkiej polityki. W skupieniu nie tyle na rozmowie co na słuchaniu koncertu w wykonaniu Marii Gabryś-Heyke. Przy pianinie, które nie pamięta jednak palców Marii Kuncewiczowej sprzed wojny, zasiadła profesor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych. W wykonaniu Marii Gabryś-Heyke usłyszeliśmy kompozycje Marii Szymanowskiej, Adolfa Gutmanna, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Claude’a Debussy’ego.
Koncert u Kuncewiczów był muzycznym podsumowaniem podwójnej wystawy „Jan Płoński snycerz – Krzysztof Heyke fotografie”. Mimo tak różnych technik, jakimi są rzeźba i fotografia, jej elementem wspólnym było drewno. Podstawowe tworzywo snycerskich kompozycji Jana Płońskiego i baza ekspozycji fotografii Krzysztofa Heyke wykonanych unikalną technologią cyjanotypii na deskach lipowych.
– Prawdopodobnie nikt już się tą techniką nie posługuje, a efekt jest rewelacyjny. Powstała piękna, nastrojowa opowieść o świecie, w którym prezentowane na wystawie rzeźby się tworzyły – napisał o wystawie w Kazimierzu na swoim profilu na Facebooku Jan Płoński.
Kiedy licznie zgromadzona w Kuncewiczówce publiczność odbywała podróż muzyczną, wystawa była już niestety tylko wspomnieniem. Jedno jest pewne, artyści do Kazimierza powrócą. Obiecali.
Wystawa „Jan Płoński snycerz – Krzysztof Heyke fotografie” to przedsięwzięcie wspólne Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki oraz Domu Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. Nie pierwsze i nie ostatnie. W obu tych miejscach – na Lubelskiej 12 i na Małachowskiego 19 – teraz można oglądać wystawę poplenerową XIII Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego Lekarzy. Wystawa trwa do 26 lutego. Polecamy.
Posłuchaj fragmentu koncertu Marii Gabryś – Heyke>>>
Czytaj także: Ballada o Miasteczku Jana Łazorka>>>
Czytaj także: Festiwal jak Wieniawski>>>