Koguty za najlepsze wina

Złote, srebrne i brązowe Koguty pofrunęły do najlepszych winnic wystawiających swoje wina podczas I Kazimierskiego Festiwalu Wina. Które wino najbardziej spodobało się publiczności w Kazimierzu?

Miniony weekend w Kazimierzu upłynął pod znakiem wina. Na I Kazimierski Festiwal Wina przyjechały tysiące gości z różnych stron Polski. Wydano tysiące kieliszków, w których przelewały się wina z 29 winnic, cydry, nalewki i miody pitne. Pełnię smaku uzyskiwano łącząc je z serami, wędlinami serwowanymi przez wystawców czy lokalnymi potrawami przygotowanymi przez okoliczne koła gospodyń wiejskich. Wina serwowano w przepięknym kazimierskim anturażu – na zamku, na Małym Rynku oraz w lokalnych winnicach, do których komunikację zapewniały czerwone ekobusiki.

…bo winnice są ekstraklasa

Goście degustujący festiwalowe wina, próbowali różnych smaków, nie mogąc się zdecydować, które chcieliby zabrać ze sobą do domu.

-Co do domu? Mamy problem, bo za dużo bardzo fajnych win – mówią Katarzyna i Mateusz Zych, którzy na festiwal przyjechali aż z Podkarpacia, gdzie prowadzą Winnicę Księżycową. – Sporo tu bardzo dobrych win. Też działamy w tej branży i znamy te winnice. Jesteśmy tu po to, żeby porozmawiać, popróbować, zobaczyć, jak taki event się odbywa, wymienić się doświadczeniami.

-Naprawdę jesteśmy pod wrażeniem jakości tego, co udało się nam popróbować. Próbowaliśmy wina z Wieliczki, Rymanowa i Kazimierskich Wzgórz. To są naprawdę dobrej jakości wina. Wszystkie nam smakowały – mówią zgodnie Majka z Rąblowa i Janusz z Klementowic.

-Jest tu bardzo równy poziom winnic, przekrojowy. Można znaleźć świetne rzeczy i wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju, żeby napić się dobrego wina – mówi Jarosław Baranowski z Lublina. – Jest tu naprawdę doborowa obsada. Niejeden film chciałby mieć takich aktorów, jacy są tutaj na festiwalu, bo winnice są ekstraklasa jeśli chodzi o produkcję wina w Polsce. Nie tylko lokalne, ale także przyjezdne. Mamy tu naprawdę świetną reprezentację.

W poszukiwaniu najlepszych smaków

Degustujący w końcu odnajdowali najlepsze dla nich smaki.

-Jestem miłośniczką białych win i tylko takie próbuję dzisiaj – mówi Marta z Rzeszowa. – Jest tu dużo win solarisa. Najbardziej mi smakowało białe z winnicy Nizio i półsłodkie z winnicy Nobilis. Generalnie wyjeżdżam z Kazimierza z czterema butelkami, ale te dwa wina są najlepsze.

-Myślę, że kupimy coś z Kazimierskich Wzgórz. Myślę, że to różowe, które bierze udział w konkursie jest genialne. Naprawdę polecamy. Też ciekawym winem było z winnicy Nizio. Bardzo żywe. Po tamto też wrócimy – mówią Agnieszka i Artur Koperwasowie z Lublina. – Bardzo się cieszymy, że rynek winiarstwa się w Polsce odradza i że ten polski produkt, który jest troszkę niedoceniany, jest naprawdę dobry.

Nawet ci, którzy szukali czegoś szczególnego, nie odeszli zawiedzeni.

-Chodząc po stoiskach, szukałam czegoś, co mnie zaskoczy. Winnica Terra zaproponowała wino jasne, delikatne w smaku, ale gorzkawe w odejściu. Do tego smaku trzeba mieć wyszukany gust – mówi Agnieszka Koperwas. – Bardzo ciekawe.

Okazuje się, że Polak wcale nie musi narzekać

Wino było głównym bohaterem festiwalu. Towarzyszyła mu kuchnia lokalna, sztuka, regionalne rzemiosło. przede wszystkim wspaniała atmosfera.

-Ktoś kiedyś powiedział, że wino robi się od ludzi dla ludzi. Wino łączy ludzi. I proszę zobaczyć: ludzie siedzą razem, rozmawiają. Jest wesoło. Okazuje się, że Polak wcale nie musi narzekać – mówi Agnieszka Koperwas. – Super, że zdecydowano się zorganizować festiwal wina właśnie tutaj. Jesteśmy bardzo zadowoleni.

Te pozytywne opinie przełożyły się na nagrody. Publiczność w specjalnym plebiscycie wybrała swoich faworytów. Najlepsze wina nagrodzono złotymi, srebrnymi i brązowymi Kogutami. Złoty Kogut pofrunął do winnicy Miłoszówka za Lindo, srebrny – do winnicy Winnica Kazimierskie Wzgórza za Rose Frizzante Secco, a brązowy – do Nobilis za Mr. Helidor.

Do zobaczenia na II Kazimierskim Festiwalu Wina za rok! A z winem i jego miłośnikami spotkamy się w Kazimierzu jeszcze późnym latem podczas Kazimierskiego Winobrania.

Organizator I Kazimierskiego Festiwalu Wina: Urząd Miasta w Kazimierzu, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

Więcej zdjęć>>>
Więcej zdjęć>>>

Czytaj także:
Kazimierski Festiwal Wina>>>
Kazimierski Festiwal Wina>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *