Cmentarz żydowski zostanie ogrodzony

Cmentarz żydowski na Czerniawach zostanie niedługo ogrodzony. Dokładne wyznaczenie i zabezpieczenie działki jako miejsca – według tradycji żydowskiej – nieczystego wynika z nakazów religijnych. Nie będzie się jednak wiązało z wyłączeniem tego miejsca z ruchu turystycznego.

Cmentarz żydowski na Czerniawach zostanie niedługo ogrodzony. Dokładne wyznaczenie i zabezpieczenie działki jako miejsca – według tradycji żydowskiej – nieczystego wynika z nakazów religijnych. Nie będzie się jednak wiązało z wyłączeniem tego miejsca z ruchu turystycznego.

Kirkut na Czerniawach to znane miejsce na mapie Kazimierza. Jest obowiązkowym punktem wielu wycieczek turystycznych. Wystarczy zająć miejsce w elektrycznym busiku, by po niedługim czasie znaleźć się przed kazimierską ścianą płaczu i podziwiać niezwykłość tego miejsca.

Cmentarz żydowski na Czerniawach

Cmentarz – jak wiele podobnych na Lubelszczyźnie – założony został na wzgórzu. Macewy, które w kilku przypadkach pozostały na swoich miejscach, skrywają się za pomnikiem w kształcie pękniętej ściany płaczu. Płyty przed nim a także niektóre za nim – choć autentyczne – zostały powtórnie ustawione.

-Inskrypcje na kazimierskich macewach należą do najciekawszych w regionie – twierdzi Monika Tatajko z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie. – Odnoszą się do cytatów z Tory. Formuły mają charakter osobisty, są bogatsze niż w innych miejscach. Są poetyckie. Warto chronić ten cmentarz.

Ogrodzenie

Jedną z form ochrony tego miejsca jest jego ogrodzenie. Wynika to przede wszystkim z nakazów religii żydowskiej, według której cmentarz to miejsce przeznaczone dla zmarłych, z którego żywi nie powinni czerpać korzyści. Wstęp na cmentarz jest też zabroniony np. potomkom rodzin kapłańskich. Miejsce to powinno być więc dokładnie wyznaczone.

Kazimierski kirkut jako jeden z dwóch na Lubelszczyźnie obok Kraśnika został więc wybrany w najbliższym czasie do ogrodzenia. Jeszcze w tym roku ma powstać jego koncepcja i wycena. Środki na budowę wyłożyć ma Europejska Inicjatywa Cmentarzy Żydowskich (ESJF). Organizacja ta zajmuje się ochroną i zachowaniem cmentarzy żydowskich w całej Europie. Wytycza granice cmentarzy i buduje zamknięte ogrodzenia.

Ogrodzenie kirkutu w Kazimierzu ma mieć jednak charakter bardziej symboliczny. Pojawi się na granicy działki w połowie zbocza z tyłu za pomnikiem oraz po obu bokach z prawej i lewej strony. Od frontu cmentarz pozostanie otwarty – jego granice wyznaczone będą tylko linią drogi. Na pewno nie będzie się wiązało z wyłączeniem tego miejsca z życia turystycznego. Forma ogrodzenia zostanie uzgodniona z konserwatorem.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *