Kazimierz Dolny dla dzieci

Czy w Kazimierzu dzieci się nudzą? Udowodnimy, że i z dziećmi można tu spędzić przyjemnie czas.

Czy w Kazimierzu dzieci się nudzą? Udowodnimy, że i z dziećmi można tu spędzić przyjemnie czas.

Perła renesansu. Miasteczko malarzy. Czy w Kazimierzu jest miejsce dla młodych turystów?

Wielokrotnie pytano mnie „Czy do Kazimierza można przyjechać z dzieckiem? Czy dzieci nie będą się nudzić?” Zależy to tylko od naszej pomysłowości i chęci spędzania czasu z dziećmi. Moim zdaniem Kazimierz jak najbardziej jest miejscem, do którego można przyjechać z młodymi turystami. Wystarczy popatrzeć na mapę Miasteczka – to gotowa mapa skarbów turystycznych.

Spędzić w Miasteczku z dziećmi możemy jeden dzień bądź kilka. Kazimierz Dolny jest doskonałą bazą wypadową, z której można zwiedzać okolicę. Podajemy subiektywny przegląd miejsc i aktywności z terenu Powiśla Lubelskiego i powiatu puławskiego, które same widziałyśmy, wypróbowałyśmy i możemy polecić.

No dobrze, to co zwiedzić? Co robić? Jak spędzić czas?

To nie jest prawda, że dzieci nie lubią zwiedzać. Trzeba tylko pamiętać, aby czymś je zająć, znaleźć ciekawą opowieść, wyznaczyć zadania. Wspinaczka na Górę Trzech Krzyży to wyzwanie, spacer Korzeniowym Dołem – przygoda, a przeniesienie się w dawne czasy zapewnią zamek i baszta. Te ostatnie miejsca to punkty obowiązkowe na dziecięcej mapie Kazimierza. Są wieże, widoki, lochy i mnóstwo schodów do liczenia.

Wizyty w Muzeum

Kazimierskie Muzeum Klocków Lego może nie jest duże, ale z licznymi i bardzo ciekawymi eksponatami. Znajdą tu Państwo nie tylko historyczne zestawy, ale i Kazimierz Dolny zbudowany z klocków Lego.

Muzeum Nadwiślańskie proponuje dla młodych turystów dwie aplikacje na androida: Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym oraz Mały Przyrodnik – Przygoda w Kazimierzu Dolnym.

Muzeum Przyrodnicze to oddział Muzeum Nadwiślańskiego prezentujący faunę, florę oraz przyrodę nieożywioną Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w zabytkowym spichlerzu Mikołaja Przybyły na ul. Puławskiej. To miejsce bardzo lubiane przez dzieci, młodzież, ale i dorosłych.

Muzeum Koguta i Tradycji Kulinarnych to także ciekawa propozycja dla młodych turystów i ich opiekunów. Organizowane są tu warsztaty wyplatania kogutów z ciasta.

Kazimierz można zwiedzać samodzielnie, z aplikacjami i z miejscowymi przewodnikami. Wybrać się można na wycieczkę indywidualną lub zbiórkową. W weekendy, w wakacje i w ferie także w tygodniu, odbywają się wycieczki dla turystów indywidualnych. „Zamek, legendy i stary Kazimierz” to cykliczna wycieczka, odbywająca się w soboty i niedziele o godzinie 12:00. Wycieczki organizowane są w tygodniu w wakacje i w ferie. W wakacje i w ferie odbywają się też wycieczki z zagadkami „Zagadkowy Kazimierz”. Najbardziej aktualne daty w wydarzeniach na stronie Licencji na oprowadzanie.

Nogi bolą!

Kiedy młodego turystę bolą nogi, można zrobić przerwę w zwiedzaniu pieszym i ruszyć ku kolejnym atrakcjom. Na turystów na przystani położonej niemal na wysokości rynku, na prawo od wylotu ul. Nadwiślańskiej czekają statki wycieczkowe. Rejs trwa godzinę i oprócz widoków oferuje towarzystwo mew śmieszek. Rejsy odbywają się o pełnych godzinach od końca kwietnia do października, przy sprzyjającej pogodzie i do listopada.

Przy rynku stoją meleksy. Trzynastoosobowe pojazdy elektryczne zabierają turystów na przejażdżki poza centrum Miasteczka. Udać się można do Korzeniowego Dołu, wąwozu Czerniawy, na przejazd pobrzeżem Wisły.

Starsze dzieci chętnie przejadą się też jeepami. Można je też zabrać na wycieczkę rowerową, skorzystać można z naszych tras Rowerem wokół Kazimierza: Skarpa Dobrska

Poza Kazimierzem – po zachodniej stronie Wisły

Muzeum Zamek w JanowcuJanowiec to miejscowość niemalże vis a vis Kazimierza Dolnego. Dawne miasto, a przede wszystkim górująca nad nim potężna twierdza na skarpie wiślanej to wielka atrakcja i dla dzieci i dla dorosłych. Na muzeum składa się XVI – wieczny zamek, dwór szlachecki z ekspozycją wnętrz, spichlerz, stodoła, lamus oraz park zamkowy. Muzeum w sezonie czynne jest w godzinach 10:00 – 17:00, na dziedziniec można wejść do 19:00.

Magiczne ogrody położone są w Trzciankach po drugiej stronie Wisły. Są pierwszym w Polsce rodzinnym ogrodem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. Park dedykowany jest dzieciom, które spotkają tu wiele bajkowych postaci i znajdą ciekawe i bezpieczne rozrywki. Park otwarty jest od maja do września.

Poza Kazimierzem – po wschodniej stronie Wisły

Puławy oddalone są od Kazimierza niespełna 15 km. Zespół Pałacowo Parkowy w Puławach to ciekawe miejsce nas spacer. Tu Izabela Czartoryska w roku 1801 otworzyła pierwsze polskie muzeum. Dzieci z całą pewnością zainteresują się pawiami, które spacerują po dziedzińcu pałacowym. Park otwarty jest od świtu do zmierzchu.

Gołąb to miejscowość na północ od Puław. Znajduje się tu renesansowy kościół i Domek Loretański. Młodsi turyści chętnie odwiedzą Muzeum Nietypowych Rowerów.

Dęblin. Jeszcze dalej na północ od Puław znajduje się baza wojskowa i siedziba Lotniczek Akademii Wojskowej. Dla miłośników militariów nie lada gratką będzie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Najmłodszych zachwycą samoloty prezentowane na świeżym powietrzu.

Karczmiska. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa to ciekawa atrakcja Lubelskiego Powiśla. Niestety w roku 2021 kolejka ciągnięta przez wesołą ciuchcię nie jeździ. Skorzystać można natomiast z przejazdu drezynami rowerowymi. To atrakcja a jednocześnie spora dawka ruchu.

Rąblów, czyli labirynty, narty. Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie. Urokliwa atrakcja, gdzie zaprezentowane są miniatury budynków drewnianych z terenu Powiatu Puławskiego, można pospacerować trasą nad pięknym wąwozem. Główną atrakcją są jednak labirynty, a jest ich kilka. Park Labiryntów w sezonie jest czynny między 10:00 a 18:00.

Wojciechów, czyli kowal, zoo i owady

Główną atrakcją Wojciechowa jest artystyczna Kuźnia Czernieców. Spotkanie z kowalem – Romanem Czerniecem to niesamowite przeżycie. Na pokaz należy się umówić.

W Wojciechowie, w dawnej Wieży Ariańskiej znajduje się także Muzeum Kowalstwa czynne 10:00 – 17:00.

ZOO Wojciechów – to niewielki, ale ciekawy, ogród zoologiczny, w którym znajdziecie Państwo zarówno zwierzęta hodowlane, jak owce, osły, króliki jak i dzikie: jelenie, wiewiórki czy lisy. W zoo są także reprezentowane gatunki z innych kontynentów: lwy, pumy, kangury, lamy czy małpy.

Owadolandia w Wojciechowie to park edukacyjno-rekreacyjny. Jego główną atrakcją są wiernie odtworzone modele owadów. Wiernie, tyle, że owady są kilkadziesiąt razy większe, niż w rzeczywistość. W parku znajduje się ścieżka edukacyjna, miejsce wypoczynku dla rodzić i plac zabaw.

W naszych okolicach jest wiele atrakcji, które mogą się dzieciom spodobać jak Młyn Hipolit pod Nałęczowem, Nałęczowski Zwierzyniec, w Puławach Alpakoterapia i LasPrzygodas, a na dodatek niezwykłe gospodarstwa agroturystyczne.

GORĄCO!

Niestety z miejscami na kąpiel nie jest zbyt dobrze. Wisła jest bardzo niebezpieczną rzeką i od 40 lat nie ma na niej regularnych plaż z kąpieliskami. Plażować można na dziko, ale kąpiele w rzece odradzamy. Na szczęście część hoteli kazimierskich ma baseny. Pozostałe kąpieliska są raczej niewielkie i na bywalcach nadmorskich plaż czy aquaparków mogą nie robić wrażenia.

Nałęczów i Atrium – kryty basen uzdrowiska Nałęczów znajduje się w centrum Parku Zdrojowego. Można w nim pływać, korzystać z masaży wodnych, saun, jacuzzi.

W Puławach w lecie funkcjonuje park wodny prowadzony przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W Janowicach pod Janowcem (lewy brzeg Wisły) powstał Zalew w Janowicach – jest niewielki i słabo zagospodarowany, ale za to ładnie położony.

Wyspa Wisła w Stężycy – za Dęblinem trafić można na ciekawy kompleks wypoczynkowy z kąpieliskiem na odnodze Wisły.

Na południe od Kazimierza znajdują się Zalew w Chodlu, kąpielisko miejskie w Opolu Lubelskim i w Poniatowej.

Proszę pamiętać, że w Kazimierzu Dolnym odbywa się wiele imprez i żeby je śledzić, prosimy, aby zaglądać na naszą stronę!

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *