Kazimierz dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie dotknęła wielu z nas. Za wschodnią granicą są nasi bliscy – znajomi, pracownicy, uczniowie. Wiemy, co się tam dzieje, i to nas przeraża. Czujemy się bezsilni wobec zła, któremu nie jesteśmy w stanie zaradzić. Ale czy rzeczywiście nie możemy nic zrobić? Możemy i to bardzo dużo. Podzielmy się z tymi, którzy uciekają przed wojną tym, co mamy. Włączmy się w akcje pomocowe. Jakie? O tym będziemy rozmawiać w sobotę 26 lutego podczas wiecu wsparcia dla Ukrainy w Kazimierzu pod studnią.

Kazimierz Dolny nie pozostaje obojętny na cierpienie Ukraińców dotkniętych wojną. Oprócz wyrazów wsparcia, od których niebiesko i żółto jest w mediach społecznościowych, powstają konkretne inicjatywy pomocy.

Zbiórki od instytucji i mieszkańców

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizuje zbiórkę środków pierwszej pomocy: materiałów opatrunkowych, środków przeciwbólowych można przynosić lub przesyłać na adres stowarzyszenia ul. Zamkowa 6 lub do budynku Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza sala nr 5.

-Wiemy, dokąd przekażemy zebrane środki – mówi prezes stowarzyszenia Henryk Kozak. – Będziemy organizować transport, jak zbierzemy ładunek na busa. Bądźmy solidarni z Ukrainą.

W Koszczycu z inicjatywy starostwa organizowana jest też zbiórka żywności długoterminowej, środków czystości, koców. można je przynosić na ul. Nadwiślańską 9 do sali nr 5.

Zbiórki organizują też mieszkańcy. Ogłoszenia znajdziemy między innymi na profilu Widzialna ręka Kazimierz Dolny, gdzie Kinga Pielak zbiera pasty do zębów, bandaże, pościel, koce, plastry, witaminę C, Ibum , Ibum dla dzieci, pieluchy dla dzieci, ręczniki. Podobne środki gromadzi Maja Kosmala – można je przynosić do sklepu Bławatek w rynku.

Pomoc gminy

Akcję pomocową organizuje także gmina. W piątek z inicjatywy burmistrza Kazimierza zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

-Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i pomoc socjalną przygotowaliśmy plan pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, a w szczególności matkom z dziećmi, które mogą potrzebować naszej pomocy. Docierają do nas informacje o dużej liczbie rodzin, a głównie kobiet z dziećmi, które prawdopodobnie będą szukać u nas schronienia aby przeczekać najgorsze – pisze na swoim profilu na Facebooku burmistrz Artur Pomianowski. -Jesteśmy przygotowani na udzielenie czasowego schronienia i pomocy w zakresie środków żywności oraz wsparcia psychologicznego.

Schronienie przygotowane zostało w budynkach świetlic wiejskich w Parchatce, Zbędowicach, Wierzchoniowie, Rzeczycy i Dąbrówce, które wyposażone są w łazienki i kuchenki, gdzie można przygotować posiłek. Strażnica w Bochotnicy została wyznaczona na obiekt przejściowy, a strażnica w Kazimierzu na centrum magazynowania odzieży, żywności i środków czystości potrzebnych uciekającym przed wojną.

-Jeżeli będzie taka potrzeba, będę zwracał się także do Państwa o ewentualne wsparcie – pisze burmistrz. -Z góry dziękuję wszystkim instytucjom i organizacjom, które już zgłosiły chęć pomocy.

Wiec poparcia

Pomoc dla Ukraińców będzie można zadeklarować w sobotę 26 lutego o godzinie 12:00 na rynku podczas wiecu poparcia dla Ukrainy. Może ktoś będzie mógł wziąć do siebie uciekinierów z Kijowa czy innych miast dotkniętych wojną? Po feriach niektórzy z uczniów, którzy uczą się zawodu w technikum w Koszczycu wrócą do Kazimierza ze swoimi bliskimi. Pomóżmy zapewnić im dach nad głową.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *