Kazimierski festiwal organowy ’24

Kazimierz ma niezwykłe szczęście. W miejscowym kościele parafialnym znajdują się najstarsze grające organy w Polce. Organy znajdują się w kościele szczycącym się doskonałą akustyką. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że instrument i kościół przyciągają organistów, specjalistów i melomanów z całego kraju.

Koncerty organowe odbywają się w Kazimierzu Dolnym od ponad 50 lat. Początkowo koncerty organizowano nieregularnie. Z czasem ich popularność doprowadziła do zorganizowania powtarzalnych wydarzeń pod nazwą Letnie Wieczory Muzyczne. Od 2013 roku impreza funkcjonuje już jako Kazimierski Festiwal Organowy.

Warto przypomnieć, że pierwszy koncert, w 1972 roku, zorganizowała dyrektorka Domu Kultury w Kazimierzu Dolnym, Krystyna Pielak oraz wybitny organista, profesor Feliks Rączkowski. Koncert nie odbyłby się bez wsparcia ówczesnego proboszcza kazimierskiej parafii, śp. ks. proboszcz Zdzisława Maćkowiaka.

W tym roku pierwszy koncert festiwalu odbędzie się 6 lipca 2024. A następne zaplanowane są na każdą sobotę lipca i sierpnia. Koncerty odbywają się w kazimierskiej Farze – kościele parafialnym o godzinie 19:00. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Artyści

Jak co roku na festiwalu zagrają artyści polscy i zagraniczni. To prawdziwi wirtuozi organów. Wielokrotnie koncertują na najbardziej wartościowych instrumentach świata. Nie mogło ich zabraknąć w Kazimierzu. Tegoroczni muzycy to znawcy zabytkowych instrumentów i wielcy promotorzy i propagatorzy muzyki organowej.

Jak w latach poprzednich, koncerty prowadzić będzie Jan Popis. Charyzmatyczny dziennikarz, krytyk muzyczny, muzykolog przez wiele lat związany był z Polskim Radiem. Wielki propagator muzyki klasycznej, w szczególności fortepianowej. Znany szerokiej publiczności jako wieloletni komentator Konkursów Chopinowskich. Jest wydawcą i producentem albumów z muzyką klasyczną. Za swą działalność otrzymał m.in. nagrodę-medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków dla Krytyka Muzycznego Roku (za recenzje z Konkursu Chopinowskiego), medal Gloria Artis (dwukrotnie), medal Pro Sinfoniki, medal Pro Arte im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Diego Cannizzaro

Koncert inauguracyjny tegorocznego festiwalu odbędzie się 6 lipca. Przy klawiaturze organów kazimierskich zasiądzie Włoch, Diego Cannizzaro.

Cannizzaro studia rozpoczął w Palermo, na wydziale literatury ze specjalnością muzykologia. Z wyróżnieniem obronił pracę doktorską dotyczącą budowania zabytkowych organów na Sycylii. Jednocześnie uzyskał dyplomy z wyróżnieniem: i w klasie fortepianu w Konserwatorium w Palermo, i z organów i kompozycji organowych w Konserwatorium w Perugii.

Kontynuował naukę gry na organach i klawesynie w Akademii Włoskiej Muzyki Organowej w Pistoi, Później studiował w Hamburgu i na Uniwersytecie w Santiago de Compostela. Kompozycję studiował w Strasburgu. Obronił doktorat na Uniwersytecie Rzymskim.
Aktywnie koncertuje, często zapraszany jest na festiwale w Europie i USA. Prowadzi badania muzykologiczne, publikuje. Jest honorowym inspektorem organów historycznych Katedry BB.CC.AA. regionu Sycylii. Nagrał kilka płyt.

Angelo Castaldo

Kolejny koncert, 13 lipca, zagra neapolitańczyk, Angelo Castaldo. W rodzinnym mieście skończył studia w klasie fortepianu, organów, klawesynu i dyrygentury. Ma tytuł magistra muzykologii i doktorat z filozofii muzyki Uniwersytetu w Rzymie.

Koncertuje na całym świecie. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, prowadzi kursy mistrzowskie. Pracuje jako dziennikarz i krytyk muzyczny w dzienniku „Napoli sera” i magazynie „Arte Organaria e Organistica”.

Nagrywał płyty w Neapolu, Waszyngtonie i Sydney. Jest głównym organistą i chórmistrzem Bazyliki Chiara oraz prorektor Konserwatorium G. Palestriny w Calgiari. Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Stowarzyszenia Historycznych Organów.

Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek i Damian Poloczek

20 lipca czeka nas duet. To małżeństwo Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek i Damian Poloczek. Szykuje się koncert na cztery ręce, cztery nogi i dwa serca.

Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek ukończyła klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Szczytnie i klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Ukończyła także dyrygenturę symfoniczno – operową.

Damian Poloczek ukończył klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Katowicach i Studium Organistowskie Archidiecezji Katowickiej. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów Pietera van Dijka. Koncertuje, nagrywa i dyryguje. Studia kontynuował w Niemczech. Zajmuje się redagowaniem muzyki organowej i kościelnej.

Tomasz Głuchowski

W ostatnim lipcowym koncercie, 27 lipca, w Farze usłyszymy dr Tomasza Głuchowskiego. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów i klawesynu. W Holandii kształcił grę na historycznych instrumentach.

Na Podyplomowych Studiach Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie rozwijał zainteresowania chorałem gregoriańskim. Jest tytularny organistą wrocławskiego kościoła dominikanów i adiunktem w macierzystej uczelni. Prowadzi kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej i wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego.

Jest stałym współpracownikiem Orkiestry Symfonicznej NFM i innych zespołów tej instytucji. To współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, oraz członek ensemble Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej.

Koncertuje, nagrywa płyty, jest członkiem stowarzyszeń muzycznych i konsultantem renowacji i rewitalizacji organów. Okiem specjalisty zerknie zapewne na nasze organy.

W 2017 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi.

Michał Novenko

Czeski mistrz organów zagra w Kazimierzu 3 sierpnia. To absolwent Konserwatorium Praskiego i Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze. Zdobył dyplomy z gry na organach, kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Obecnie jest profesorem praskiego Konserwatorium.

Laureat nagród w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Koncertował w Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. Brał udział w międzynarodowych festiwalach w takich miejscach jak: Rzym, Arezzo, Orleans, Bourges, Warwick, Peterborough, Dresden, Hamburg, Weingarten, Porto, Mexico City, Port Elizabeth, Jerozolima,Leżajsku i Gdańsku.

Wielokrotnie nagrywał płyty, programy radiowe i telewizyjne. Propaguje zabytkowe instrumenty.

Roman Perucki

10 sierpnia zagra dla gości festiwalowych profesor Roman Perucki. To prawdziwa legenda kazimierskiego festiwalu. Wirtuoz organów jest jego dyrektorem artystycznym i nie sposób wymienić wszystkich jego dokonań.

Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej, a od 1997 roku jest jej profesorem. W 2012 roku został kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary powyższej uczelni. To laureat nieliczonych konkursów krajowych i międzynarodowych.

W dorobku ma ponad 2500 recitali na całym świecie. Koncertował w najsłynniejszych kościołach i salach koncertowych świata, tj. Katedra Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie i w Brukseli (Belgia).

Pochwalić się może licznymi nagraniami. Jego płyty mają statu platynowej i złotej płyty. Jego II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka.

Od 1993 roku jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Współtworzy wiele festiwali organowych w naszym kraju. Działa w towarzystwach muzycznych. Jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, wspierającym restaurację organów tej katedry

Laureat wielu odznaczeń i nagród tj.: złota odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), srebrny medal Gloria Artis (2007), czy najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice.

Patryk Podwojski

Był mistrz, jest uczeń. Patryk Podwojski jest wychowankiem prof. Romana Peruckiego. A uczeń nie byle jaki. Jest organistą, improwizatorem i wielkim promotorem muzyki organowej i improwizacji. Zagra w Kazimierzu Dolnym 17 sierpnia.

Studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ukończył w 2018 roku. Studiował w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. Następnie, w 2021 roku, ukończył studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W latach 2015-2021 pełnił funkcję organisty w archikatedrze w Oliwie.

Laureat wielu konkursów w Polsce i za granicą. Nagrał kilka płyt z muzyką organową. Jest prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, organizującej koncerty organowej w całym kraju. Jest zresztą dyrektorem kilku festiwali. Od 2022 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w katedrze muzyki kościelnej.


Czy czekają nas w trakcie koncertu improwizacje, które tak pasjonują Patryka Podwojskiego? Na pewno będzie to wyjątkowy koncert. Organiście towarzyszyć będzie Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *