Kamień pamięci i zapomnienia

W tegoroczny program Pardes Festival wpisane zostały wydarzenia upamiętniające Zagładę Żydów w 80. rocznicę niemieckiej akcji „Reinhardt” i wspomnienie członków dwóch kazimierskich żydowskich rodzin ocalonych przez rodzinę Góreckich z kazimierskich Gór – odznaczonych w 1996 r. Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Zanim spotkamy się w Kazimierzu i Janowcu, organizatorzy festiwalu zapraszają na wydarzenie specjalne w partnerstwie z Państwowym Muzeum na Majdanku. W niedzielę, 4 września, spotykamy się na oprowadzaniu tematycznym poświęconym Zagładzie Żydów w Generalnym Gubernatorstwie w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej akcji „Reinhardt”.

W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla i poznajemy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek w dawnej Polsce. Pamięć międzywojennego wielokulturowego Lublina i historię słynnej żydowskiej ulicy Krawieckiej przywoła Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Kazimierscy Ocaleni i Sprawiedliwi

Tradycyjnie już goście festiwalowi powędrują wraz z „Licencją na Oprowadzanie” śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, zwiedzą synagogę i poznają historię cmentarzy żydowskich. Jeden z kazimierskich spacerów tematycznych przywoła losy kazimierskich Ocalonych z Zagłady i rodziny Góreckich z kazimierskich Gór odznaczonej w 1996 r. Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W piątek, 9 września, godz. 20:00, w kazimierskiej farze pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła spotkamy się na widowisku „Sprawiedliwi” upamiętniającym Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Spektakl powstał z inicjatywy Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN. Za produkcję i kompozycję odpowiada Szymon Chyliński, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, kompozytor, akordeonista, wokalista, pedagog. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Artur Hofman, absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce / TSKŻ, redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Żydowskie” i przedstawiciel mniejszości  żydowskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Organizatorzy zapraszają gości festiwalu i wszystkich mieszkańców Kazimierza Dolnego.

Kamień zapomnienia przerodzi się w kamień pamięci

W niedzielę, 11 września, o godz. 12:00 zaplanowane zostało spotkanie przy pomniku upamiętniającym żydowską społeczność Janowca. Kamień zapomnienia przerodzi się w kamień pamięci. O godz. 12:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu GOK spotkamy się z Gretą Grabowską, artystką, której kolaże z cyklu „Zapomniane Sąsiedztwo / Teka kazimierska” podziwialiśmy ubiegłego roku. Tego roku artystka zaprezentuje cykl kolaży inspirowany żydowską historią Janowca: „Zapomniane Sąsiedztwo / Teka janowiecka”. Po wernisażu zapraszamy na warsztaty w unikalnej technice kolaży przestrzennych z papieru – dla młodszych i starszych. Zapraszamy!

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, lubelskie.pl i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN objęli Pardes Festival patronatem honorowym.

Pardes Festival Spotkania z Kulturą Żydowską już 6-11 września.

Posłuchaj audycji zapowiadającej X Pardes Festiwal Spotkania z Kulturą Żydowską>>>

Zachęcamy do odwiedzania strony festiwalu>>>

Czytaj także:

Muzyka w przestrzeni Pardes Festival>>>
Pardes Festival późnym latem>>>
Pardes Festivaal’22: Mleko, miód i wino>>>

Tekst: Aleksandra Markiewicz

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *