Jubileusz 35 – lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierskiej

35 lat temu w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. Z tej okazji w Kazimierzu odbyły się uroczystości rocznicowe. Zbiegły się one z datą Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

35 lat temu w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. Z tej okazji w Kazimierzu odbyły się uroczystości rocznicowe. Zbiegły się one z datą Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej w 1986 r.

35 lat temu Matka Boża Kazimierska na obrazie Zwiastowania z klasztoru ojców franciszkanów ozdobiona została złotą koroną papieską. Miało to miejsce w sanktuarium maryjnym w Wąwolnicy 31 sierpnia 1986 r. Było wyrazem uznania szczególnej roli tej ikony w życiu Kazimierza. Obraz ten bowiem powstały w 1600 r. według miedziorytu Henricka Goltziusa z 1594r. od początku umieszczenia go w ołtarzu głównym kościoła przyklasztornego uznawany był za słynący łaskami.

-Ta korona nie doda niczego do niebieskiej chwały Najświętszej Maryi Panny, ale ona jest nam potrzebna, byśmy wiedzieli, gdzie trzeba oczy zwracać, byśmy wiedzieli, jak żyć, gdzie iść, dokąd zmierzać – mówił podczas homilii intronizacyjnej 7 września 1986 r. w Kazimierzu bp Jan Śrutwa – żeby stale sobie przypominać o równowadze świętej, jaka nas obowiązuje. O jaką równowagę tu chodzi? Między tym, co ziemskie i między tym, co niebieskie. Między światem widzialnym i niewidzialnym, między człowiekiem i Bogiem.

Uroczystości rocznicowe w 2021r.

Uroczystości 35 – lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kazimierskiej połączyły dwa kazimierskie kościoły – farny i klasztorny. W farze przed kopią ikony Matki Bożej Kazimierskiej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. W klasztorze – do którego wierni przeszli długą procesją – przed oryginalnym obrazem odprawiono nabożeństwo z aktem zawierzenia.

Procesyjne przeniesienie ikony Matki Bożej Kazimierskiej z fary do klasztoru

Podczas homilii w kościele farnym kardynał Stanisław Dziwisz mówił o roli Matki Bożej w historii Kościoła i roli, jaką odegrała ona w życiu św. Jana Pawła II, którego kardynał był bliskim współpracownikiem. Przypomniał również wątki kazimierskie z biografii polskiego papieża, który dużo wcześniej zanim pobłogosławił diadem do korony dla Matki Bożej Kazimierskiej, modlił przed jej ikoną w tutejszym klasztorze w czasach, gdy wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na koniec modlił się w intencji ojczyzny.

– Dziś Polska potrzebuje zgody oraz odpowiedzialnej troski wszystkich za dobro wspólne. Dziś Polska potrzebuje ponadpartyjnej solidarności również po to, by stawiać czoła zagrażającej na stale pandemii. Nieustanne spory, jakich jesteśmy świadkami, wzajemne oskarżenia, kłótnie, walka o władzę lub jej utrzymanie nie przynoszą dobrych owoców, natomiast rodzą gorzkie owoce wzajemnej wrogości, zniechęcenia, marnowania ludzkiej energii i talentów – mówił kardynał Stanisław Dziwisz.

W związku z tym, że uroczystości religijne zbiegły się z czasem trwania 55. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w jubileuszu koronacji tłumnie uczestniczyli artyści ludowi i goście festiwalowi.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź nas na Facebook2k