Jest i mapa Kazimierza!

Powoli dobiega końca praca nad mapą turystyczną powiatu puławskiego. Doczekaliśmy się również mapy gminy Kazimierz Dolny.

Po mapach Baranowa, Markuszowa, Janowca czy Nałęczowa doczekaliśmy się w końcu mapy atrakcji Kazimierza i okolic.

-Kazimierz. Duma naszego powiatu, jest niczym klejnot w koronie królewskiej, który stale przyciąga do siebie oraz inspiruje tym co ma do zaoferowania – napisał autor mapy Domicjan Grabowski. – Do zaoferowania ma wiele, od renesansowej architektury przez ruiny zaległych czasów, po drodze oferuje unikatowy folklor, kończąc naszą wycieczkę w wielu wąwozach, które dają nam odpowiedź, dlaczego to miasto powstało na TEJ ziemi.

Na mapie Grabowskiego znalazły się zabytki, które nieodłącznie związane z Kazimierzem, takie jak zamek, baszta, fara, klasztor, kamieniczki, spichlerze czy pamiątki kultury żydowskiej. Nie zabrakło też cudów przyrody – Wisły ze statkami i promami czy batami, wąwozów czy Góry Trzech Krzyży zapewniającej jeden z najpiękniejszych widoków na Miasteczko.

Ciekawie też przedstawiona została gmina Kazimierz. Oprócz oczywistych jej atrakcji, takich jak skansenowa niemal zabudowa Mięćmierza czy ruiny zamku Esterki w Bochotnicy, znalazły się na niej budzące wiele emocji ruiny willi Szukalskiego na Albrechtówce, nieczynny już młyn wodny na Bystrej w Bochotnicy czy koło wodne na Potoku Witoszyńskim w Witoszynie.

Śliwki i… kury!

Autor mapy – Domicjan Grabowski, który tradycyjnie już tworzy ją razem z internautami – wrysował też na terenie miejscowe atrakcje kulinarne: słynne koguty z ciasta, sery kozie, maliny i śliwki węgierki. Te ostatnie wciąż można kupić na miejscowym targu także w postaci wędzonej. Czy robi się to nadal jak przed wojną na lassach – to już tajemnica poliszynela…

Ciekawostką kazimierskiej części mapy są zwierzęta: alpaki, bobry, a nawet… kury! Czym sobie zasłużyły te ostatnie, że trafiły do projektu? Warto to zgłębić samemu podczas wycieczki do Kazimierza i jego okolic.

Na mapie warto też zwrócić uwagę na krzyże – bo jest ich na terenie gminy niemało. Występują zwłaszcza trójkami. Stąd też najsłynniejsza Góra Trzech Krzyży w Miasteczku, ale i nie mniej już słynna góra w Parchatce, którą autor wrysował, inspirując się w widoczny sposób logo tej miejscowości. Nie brak też ich najmłodszej siostry – Góry Trzech Krzyży w Witoszynie, skąd rozciąga się wspaniały widok na dolinę Potoku Witoszyńskiego, gdzie powstaje aquapark.

Mapa Grabowskiego opublikowana w sieci kilka godzin temu już zbiera pozytywne recenzje. A jak podoba się Państwu?

Docelowo mapa atrakcji powiatu puławskiego będzie miała wymiary 2m x 2m. Będzie do pobrania i wydrukowania we własnym zakresie po zakończeniu projektu. Do końca zostały jeszcze tylko dwa obszary.

Czytaj także: Teraz Nałęczów, kiedy Kazimierz?>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *