Janowiec w centrum uwagi

Dwukrotnie w zeszłym roku pojawiły się nowoczesne koncepcje zabudowy janowieckiej skarpy. To ciekawa, teoretyczna praca dyplomowa dotycząca zamku i projekt centrum winiarstwa umiejscowionego na skarpie.

Czy warto zmieniać krajobraz historyczny, kulturowy? Z jednej strony robimy to od wieków, nie przejmując się jak niszczymy przyrodę. Z drugiej strony od stu lat architekci, historycy, krajoznawcy i miłośnicy swej ziemi lokalnej działają, wręcz walczą o zachowanie historycznych uwarunkowań przestrzeni. A co czeka Janowiec?

Szklane domy zamki

W 2022 roku Emil Michalczewski obronił pracę magisterską na Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Praca pod tytułem „Koncepcja modernizacji Zamku w Janowcu. Trwałe ruiny w kontekście współczesności” zwróciła uwagę i prasy branżowej, mediów społecznościowych i prasy lokalnej – Dziennika Wschodniego. Została też zgłoszona na konkurs „Najlepszy Dyplom Wnętrza 2021/2023”.

Praca młodego architekta przedstawia koncepcję zintegrowania nowoczesnej architektury, materiałów i faktur, które poprzez kontrast wyłonią piękno historycznej struktury zabytkowych murów. Futurystyczna wizja zamku szokuje, wzburza ale i budzi podziw.

Emil Michalczewski włączył szklano – stalowe konstrukcje w ruiny zamku. Mają one unowocześnić obiekt i dodać przestrzeni ekspozycyjnej, hotelowej a także punk widokowy. Oczywiście projekt pozostaje tylko i wyłącznie w sferze koncepcji, choć budzi emocje – jak powinno być w przypadku sztuki.

Więcej o projekcie Emila Michalczewskiego TU.

Centrum winiarstwa na skarpie

W zeszłym roku Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, którego częścią jest Zamek w Janowcu zwróciło się z prośbą o opinię na temat planowanej inwestycji – centrum winiarstwa. Centrum miałoby powstać na samej skarpie, nieopodal zamku. Przez nową koncepcję usytuowania budynku, obiekt byłby doskonale widoczny z Janowca i terenów po drugiej stronie Wisły na południe od Kazimierza.

Inwestycja wzbudziła wiele dyskusji i kontrowersji. Budowla byłaby kolejną dominantą w nadwiślańskim krajobrazie. Z jej zharmonizowaniem z otoczeniem jednak trudno się zgodzić.

Artykuł w Gazecie Wyborczej. Artykuł z prezentacją koncepcji Dziennik Wschodni.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *